Haberler

İklimde ikinci tur

Tarih: 5 Mayıs 2010
Kopenhag''da yapılan Dünya İklim Konferansı''ndan ülkeleri bağlayıcı bir iklim anlaşması çıkmamıştı.

Kopenhag''da yapılan konferansta sadece ülkelerin kendiliklerinden iklimi koruyucu tedbirler almaları hususunda mutabakat sağlanabildi. 2012 yılında süresi dolacak olan Kyoto Protokolü''nün yerine geçecek yeni anlaşma da taslaklaştırılamadı. Deutsche Welle Türkçe''nin haberine göre bu amaçla aralık ayında, Meksika''nın Cancun kentinde yapılacak iklim konferansı öncesi, ülkeler arası güven ortamının yeniden sağlanması ve bir eylem takvimi oluşturması için Bonn''da ikinci kez bir araya gelindi.

Bonn''daki iklim görüşmelerinin ilki nisan ayında gerçekleştirilmişti. Bonn''da liderlerin bağlayıcı kararlar alması beklenmiyor. Görüşmelerin öncelikli hedefi, karbondioksit salınımını azaltmak ve yerküre sıcaklığının artmasına karşı ortak önlemler almak. Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmelerdeki açılış konuşmasında "Yeni bir anlaşmanın zeminini oluşturacak, yerküre sıcaklığının artışını 2 dereceyle sınırlandırma hedefi önceliğini kaybetmedi. Ancak sürekli tartışıp, uygulanması mümkün olmayan teorik düşüncelere zaman harcamanın da anlamı yok" dedi.

Kopenhag''da yapılan İklim Konferansı''nı ''uluslararası bir pazar yerine'' benzeten gözlemciler tarafından, katılımcı ülkelerin daha az ödün vermek için sürekli pazarlık yapıldığı belirtiliyor. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, insanlığın ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu ve Cancun''da, Kopenhag''da yaşananların tekrar edilmemesi gerektiğini dile getirerek, ihmallerin kötü sonuçlar doğurup, durumun daha karmaşık bir hal alacağını sözlerine ekledi.

Kopenhag''da önerilen tedbirlerin tüm ülkelerce bilindiği halde dikkate alınmaması eleştirilerin başlıca kaynağı. Tüm uyarılara rağmen ülkelerin karbondioksit salınımını azaltma iradesi göstermediğinden söz ediliyor. Yüzyılın sonuna kadar yerküredeki sıcaklık artışının 2 dereceyle sınırlandırılabilmesi için karbondioksit salınımının önemli miktarda azaltılması gerekiyor. İklim bilimcilerin üstesinden gelinebilecek seviye olduğunu belirttikleri 2 derecelik ısınmanın, devletlerin birbirini karşılıklı bloke etmesi yüzünden artık hayal olduğu dile getiriliyor.

ABD Başkanı Baracak Obama''nın enerji yasası askıya alındı. Çin sera gazı emisyonunu azaltmak için ABD''nin ilk adımı atmasını şart koşuyor. Kalkınma halindeki ülkeler ise sanayi ülkelerinin tarihi sorumluluklarından bahsediyor. Ve sanayi ülkeleri de, helle ekonomik kriz döneminde iklimin korunmasının faturasını tek başlarına üstlenmeye yanaşmıyorlar. Bonn''daki ikli diyaloğunda bu düğümün çözülmesi zaten beklenmemekteydi. Petersberg diyaloğu anlaşma da doğurmayacak. Bonn buluşması ola olsa, yedi ay sonra yapılacak olan Cancun''daki dünya iklim zirvesinin de fiyaskoyla sonuçlanmaması için, karşılıklı güven ortamı yaratmaya yarayabilir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.