Haberler

Buraya Bodrum''un ''prestij projesi'' yapılacak

Tarih: 6 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal Yazan: Yaşar Anter
Bodrum''un Ortakent-Yahşi beldesinde 754 bin metrekarelik doğal ve arkeolojik sit alanının Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''na (TOKİ) tahsis edilmek istenmesi, belediyeden sonra 40''a yakın sivil toplum örgütünü çatısı altında toplayan çevreci Mavi Yol Girişimi''nin tepkisine neden oldu. Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz''ı Mavi Yol Girişimi sözcü Filiz Dizdar ile birlikte ziyaret eden sivil toplum örgütü üyeleri, Çakmaklı Mevkii''ndeki arazinin ‘Uluslararası Botanik Bahçesi'' yapılması için acil proje hazırlanmasını istedi.

Dizdar''a göre yerel yönetimle, sivil toplum bölgenin kaderi için fikir birliği içinde: "Ortakent- Yahşi ve Bodrum''un daha fazla ikinci konut veya turistik tesise ihtiyacı yok. Aksine doğayı, çevreyi, tarihi ve kültürü koruyacak projelere ihtiyaç var. On yıl önce ağaçlandırma alanı ilan edilen bir bölümü mera olan ve kültürel varlıkların yer aldığı arazinin TOKİ''ye tahsis edilmeden Muğla Üniversitesi ile birlikte ortaklaşa botanik bahçesi projesi hazırlayarak, bu kentin ve insanlarının ihtiyacı olan birincil öncelikli projeyi hayata geçireceğiz. Belediyenin bu yöndeki kararı bizi mutlu etti.

"Betona değil doğaya ihtiyacımız var" diyen Belediye Başkanı Şahbaz''ın verdiği bilgilere göre, arazinin bedelsiz devri konusunda Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''ndan görüş istenildi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemelerde, kaya mezarı, manastır, işlik, tonozlu yapı kalıntıları gibi çok sayıda kültür varlığı tespit edildi. Muğla Üniversitesi Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi uzmanları bu parsellerde belirlenen kültür varlıklarının tanım fotoğraf ve koordinatları belirlendi.
Şahbaz, "Ayrıca, Muğla Valiliği İl Tarım Müdürlüğü''nün 13 Ağustos 2009 tarihli raporunda tahsisi istenen arazinin mera olarak tespit edildiği ve bu alanların 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında olduğunu da belirtti" dedi.

Şahbaz, ‘bölgenin Bodrum yarımadasında kamunun kullanımına açılabilecek nitelikte olan ve denizden bakışta siluet özelliğini korumuş nadir bölgelerden biri'' olduğunu vurguladı:
"Söz konusu taşınmazlar, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan Aydın -Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında, ‘ağaçlandırılacak alan'' olarak kamu kullanımına ayrıldı. Bugüne kadar onaylanan üst ölçekli planların tümünde, alanın doğal değerlerine uygun ve kamu kullanımına açık işlevler öngörüldü. Kamusal arazilerin kentlinin yaşam kalitesini artıracak, kentin ihtiyacı olan sosyal alanları olarak kullanılması gerektiğine inanıyoruz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.