Haberler

Tarihî yarımadaya zarar vermemek için Çanakkale Köprüsü''nün güzergâhı değiştirildi

Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Zaman
Osmanlı İmparatorluğu''nun dünyaya meydan okuduğu tarihî yarımadanın korunması amacıyla Çanakkale Boğazı''na yapılacak köprünün güzergâhı kuzeye kaydırıldı. Daha önce tespit edilen ''Sarıçay-Kilitbahir'' güzergahı, Gelibolu Yarımadası''nın ortasından geçiyordu. Köprünün ''Sütlüce-Şekerkaya''ya alınmasıyla boyu da 200 metre uzayarak 1.600 metreye çıktı.

Çanakkale Boğazı''na yapılacak köprü için belirlenen ''Sarıçay-Kilitbahir'' güzergahı, ''Sütlüce-Şekerkaya (Lapseki)'' olarak değiştirildi. Çanakkale savaşlarının meydana geldiği tarihi yarımadayı korumayı amaçlayan bu karar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın talebi üzerine alındı. Zira köprü için daha önce belirlenen Kilitbahir (Avrupa Yakası)-Sarıçay (Anadolu Yakası) güzergahı, 1915 yılında Türk ordusunun dünyaya meydan okuduğu Gelibolu Yarımadası''nın tam ortasından geçiyordu.

Güzergahın değişmesi, köprünün boyunu 200 metre daha uzattı. Daha önce Sarıçay-Kilitbahir güzergahına yapılması beklenen köprünün uzunluğu 1.400 metre iken, yenisi 1.600 metre olacak. Böylece, Çanakkale''ye yapılacak köprü, dünyanın en uzun 4''üncü asma köprüsü olacak. Köprünün direklerden sonraki bölümleriyle birlikte toplam uzunluğu 2 bin 800 metreye ulaşacak. Bağlantı yollarının da eklenmesiyle köprü projesinin toplam uzunluğu 3 bin 860 metreye çıkacak. 3 gidiş 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olarak inşa edilecek köprü, Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi''nin en önemli parçasını oluşturuyor. Maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar olarak tespit edilen otoyol projesi içinde yer alacak Çanakkale Köprüsü''nün maliyetinin 1 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Karayolu araçlarının geçeceği köprü için Ulaştırma Bakanlığı, köprüden demiryolu araçlarının geçebileceği alternatif bir proje daha hazırlattı. Bu konudaki nihai karar ise ihale aşamasında verilecek.

Çanakkale Köprüsü, Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Projesi''yle birlikte yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecek. Otoyol, TEM Otoyolu Kınalı Kavşağı''ndan başlayarak Tekirdağ''dan geçip Çanakkale''nin Gelibolu ilçesinin 7,5 kilometre güneyindeki Sütlüce köyünden Çanakkale Boğazı''na ulaşacak. Avrupa yakasında Sütlüce''den başlayacak köprü, Asya yakasında Çanakkale''nin Lapseki ilçesinin 2,5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkiinden Anadolu''ya geçecek. Köprünün güzergahının değişmesiyle Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi''nin Çanakkale-Balıkesir bölümünün yeri de yeniden belirlendi. Daha önce Çanakkale şehir merkezinden geçmesi planlanan otoyol, şehre girmeden Lapseki-Çan-Yenice-İvrindi güzergahını izleyerek Balıkesir''in güneyinden İstanbul-İzmir otoyoluna bağlanacak.

İstanbul''un trafik problemine çözümün de parçası olan Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Projesi, Avrupa''dan gelerek Ege ve Akdeniz''e gidecek trafiğin Çanakkale üzerinden geçmesini sağlayacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.