Haberler

Liman için dolgu formülü

Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Sinan Doğan
İzmir İçin Denizcilik Platformu, kruvaziyer trafiğinin yarattığı yoğunluk sorununu çözmek için Kordon''a 20 bin metrekare dolgu yapılmasını önerdi.

Alsancak''taki İzmir Limanı''na 4 kruvaziyerin yanaşacağı 2 Haziran ve 30 Haziran tarihlerinde ciddi sıkıntı yaşanacağı endişesi devam ederken, İzmir''deki mesleği deniz olan kuruluşların oluşturduğu İzmir İçin Denizcilik Kültür ve Düşünce Platformu (İZDEN), rıhtım sorununu çözmek için ilginç bir öneride bulundu.

İZDEN Platformu''nun hazırladığı projeye göre Alsancak Vapur İskelesi''nden limana kadar uzanan alanda 20 bin metrekarelik dolgu alanı yaratılacak. Bu şekilde limana 5 kruvaziyer gemisi aynı anda yanaşabilecek. Projede Kordon''a paralel 420 metrelik ve 155 metrelik kazıklı bir rıhtım oluşturulduğunda, limanın yolcu gemisi yanaşma rıhtım kapasitesi aynı anda 4 büyük ve bir küçük kruvaziyer gemisine çıkıyor. Limana mevcut durumda aynı anda 2 büyük, 1 küçük gemi yanaşabiliyor. Proje, yarım kalan viyadük ayaklarının da kesilmesi yerine Kordon''a uzatılmasını öngörüyor. Bu şekilde tur otobüslerinin de kent içinde trafik yoğunluğu yaratması önlenecek.

Atıl kalmayacak

Çalışmaları rapor haline getiren platform, bunu 16 Mayıs''ta İzmir''e gelecek olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''a da aktaracak.

Aynı anda iki büyük kruvaziyer gemisi yanaştığı takdirde üçüncü bir büyük gemiye yanaşma rıhtımı vermenin mümkün olmadığı belirtilen raporda, şu bilgilere yer verildi: "Alsancak Vapur İskelesi ile Alsancak 1 No''lu rıhtımın uzantısında 420 metrelik ve Alsancak 1 No''lu rıhtım uzantısında 155 metrelik kazıklı bir rıhtım oluşturulduğunda, limanımızın yolcu yanaşma rıhtım kapasitesi 4 büyük, 1 küçük olmak üzere 5 kruvaziyer gemisine çıkıyor. Ayrıca yarım kalan viyadükler, dolgu ve rıhtım alanına indirilebilecek. Böylece milyonlarca liralık harcama yapılan viyadük ayakları boşa gitmemiş olacak. Bu sayede tur otobüsleri şehir trafiğine girmeyecek. Mevcut park alanı da yetersiz kalıyor. Aynı zamanda dolgu alanında yolcu otobüsleri için park alanları oluşturulabilir."

Yolcu salonu

Raporda, 20 bin metrekarelik dolgu alanının çok maliyetli olmadığı, viyadük ayaklarının kesilmesi için harcanacak paraya, bu yatırımın yapılabileceği belirtildi. Raporda kruvaziyer gemilerinin yanaştığı rıhtımdaki depo ve antrepoların da çağdaş teknolojiyle yolcu salonu, alışveriş merkezi ve çarşı haline dönüştürülmesi önerildi.

Platformun kurucuları kimler?

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Mezunları Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği İzmir Şubesi, Piri Reis Denizcilik Derneği, Piri Reis Denizcilik ve Deniz Kaynaklarını Araştırma-Geliştirme ve Eğitim Vakfı, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.