Haberler

Havaalanı yolunda tarih canlanacak

Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Can Özlü


Gaziemir Belediyesi''nden tanıtım atağı... Bu topraklarda yaşayıp, tarihe damga vurmuş altı ismin dev rölyefleri, havaalanı yakınında sıralanacak.

Yaz sonuna kadar tamamlanacak
Gaziemir Belediyesi, havaalanı yolu üzerindeki boş araziye tarihin önemli isimlerinin dev rölyeflerini koyacak. Matematiğin mucidi Thales, büyük ozan Homeros, tarihin babası sayılan Herodot, tıbbın en bilinen ismi Hipokrat, tarihin önemli hekimlerinden Galienos ve Meryem Ana''nın portreleri rölyef çalışmasında yer alacak. 25 metre eninde, 6 metre genişliğindeki dev pano, özel ışıklandırma sistemiyle aydınlatılacak. Yaz sonuna kadar tamamlanacak projede portreler, kayrak taşından işlenecek.

‘Simgemiz sadece Saat Kulesi değil''
Kente giriş yapan yerli ve yabancı konuklara İzmir''in zengin tarihini sergilemek amacını taşıyan rölyefin alt kısmında, Türkçe ve İngilizce olarak, "Bu topraklarda yaşadılar ve size ‘hoş geldiniz'' diyorlar" yazacak. İzmir''i yerli ve yabancı konuklara daha iyi tanıtmak adına böyle bir projeyi hazırladıklarını söyleyen Başkan Halil İbrahim Şenol, "Bu isimler, Yunan gibi görülüyor ve biliniyor. Ama İzmir ve Ege''de yaşadılar. İzmir''in simgesinin sadece Saat Kulesi olmadığını göstermek istiyoruz" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.