Haberler

Osmanlı Bahçeleri 2010''a Uyandı

Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Milliyet Cadde
Osmanlı zamanındaki çiçek sevgisi ''Bir İstanbul Bahçesi''nde yeniden canlandı. Yüzlerce çiçeğin yer aldığı düş bahçesinde, görselliği ile ön plana çıkan yapılar ve unutulmaya yüz tutmuş değerler yer alıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Osmanlı bahçe kültürünü konu alan ''Bir İstanbul Bahçesi'' projesi kapılarını ziyaretçilerine açtı. ANG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit''in ev sahipliğinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın katılımıyla açılan ''Bir İstanbul Bahçesi''ni İstanbullular ücretsiz olarak gezebilecek.

Ali Nihat Gökyiğit''in eşinin anasına kurduğu Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi bünyesinde, 50 dönümlük alanda kurulan bu düş bahçesinde, İstanbul''a özgü gül, lale, sümbül, karanfil, manolya, zakkum, katırtırnağı, süsen, defne, nayıt, kızılcık, ateşdikeni, leylak ve erguvan gibi birbirinden güzel yüzlerce bitki yer alıyor.

Katırtırnağı ve zakkum gibi aşina olunan bitkilerin yanı sıra güngüzeli ve ateşdikeni gibi bilinmeyen türlerin düzenlemesi orijinal tasarımlarına sadık kalınarak yapıldı. Bahçenin bir bölümünde oluşturulan minyatür İstanbul Boğazı yine İstanbul''un olmazsa olmazlarından temsili ''Yedi tepe'' ve ''Galata Kulesi'' üzerinden seyredilebilir. Ayrıca eski zamanlarda insanların sosyalleşme alanı çeşmeler temsili ''Mahalle Çeşmesi'' adı altında yer alıyor. ''Bir İstanbul Bahçesi''nde ayrıca 500 kişilik bir de amfitiyatro bulunuyor. Projenin en önemli kısmını oluşturan 18''inci Yüzyıl Konak Bahçesi, arşiv taramalarından yararlanılarak aslına uygun olarak düzenlendi. İnsanın gözünü ve gönlünü dinlendirme esasına dayalı bahçede, gelişigüzellikten doğan bir kargaşa değil, simetri ve renk kompozisyonlarının uyumuyla harmanlanmış sade ama zarif bir hava hakim.

Çınaraltı Taraça
Hemen girişte bulunan taraça, tüm bahçenin rahatça görülebildiği bir hakimiyete sahip. Yamaçlarına dikilmiş karayemiş çeşitleriyle güzelliğini taçlandıran Çınaraltı Taraça, temiz havasıyla İstanbullulara pek de alışık olmadıkları bir ferahlık sunuyor. Ortasındaki çınar ağacının gölgesinde tüm bahçenin harika bir açıyla seyredilebildiği taraça, aynı zamanda ahşap bir oturma alanıyla ziyaretçilerine kucak açıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.