Haberler

Cim Bom''un yeni stadında 1.90''lık seyirci arkasındakinin görüşünü kapatamayacak

Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal Yazan: Çağrı Bilgin
Kaba inşaatının yüzde 98''i tamamlanan 52 bin 695 kişilik Türk Telekom Arena 29 Ekim 2010''da açılacak. Galatasaray''ın inşaatı süren stadında yeni değişen UEFA kriterlerinin uygulandığını belirten Varlıbaş, ''Arkaya iki koltuk arası yükseklik artırıldı, 1.90''lık insan boyu ölçü alındı. Bence GS maçlara 1-0 önde başlayacak'' dedi.

Galatasaray''ın 2011 yılından itibaren maçlarını yapmayı planladığı ve 29 Ekim 2010''da tamamlanması öngörülen Türk Telekom Arena''nın gerçekleştirdiği yeni UEFA kriterleriyle de rakiplerine fark atıyor. Statın yapımında gelinen noktanın gazetecilerle paylaşıldığı ve statın son durumun yerinde gösterildiği toplantıdan önce sorularımızı yanıtlayan Varyap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, statın yeni UEFA kriterlerine uydurulduğunu söyledi.

‘Tribünler sahaya dik''
Varlıbaş şunları söyledi: "UEFA''nın bundan önceki kriterleri iki koltuk arası 6 derecelik bakış açısıydı. Şimdi bu rakam 9 dereceye çıkarıldı. Biz inşaat aşamasında olduğumuz için bu yeni kriteri uyguladık ve açıyı 9 dereceye çıkarmak için tribünleri dikleştirdik. Yine kritere göre bir öndeki sırada 1.90''lık taraftar oturuyor olsa bile, arka sıradaki taraftar kafasını sağa sola çevirmeden maçı rahatça izleyebilecek." Varlıbaş, espiriyle karışık, "Bence Galatasaray bu statta maçlara 1-0 önde başlayacak" dedi. Numan Uzun da, koltuk seçiminde çok titizlendiklerini, taraftarın rahat etmesi için en iyi malzemeden koltuk ürettirdiklerini belirtirken, "Taraftar koltuğun altına elini soktuğu zaman eli hiçbir zarar görmeyecek" dedi.

‘Irak''tan da teklif geldi''
Euro 2012 için Ukrayna''da yapılan statyumlarda ekonomik kriz nedeniyle bazı sorunlar yaşandığını dile getiren Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, "Bu statyumlara yeni ortaklar aranıyor. Ancak biz önce Türk Telekom Arena''yı bitirmek istiyoruz" diye konuştu.
Varlıbaş ise, "Türkiye''nin en önemli projelerinden birine imza atacağız. Kazakistan ve Irak''tan teklifler geliyor. stat yapın diye kapımızı çalan çok" dedi

‘Wembley''den transfer
Toplantıda, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel de yer aldı.

Adnan Polat, 29 Ekim''de de açılışı yapılacak Türk Telekom Arena''da Galatasaray''ın sezonun ikinci devresinde (15 Ocak''tan itibaren) maçlarını bu statta oynayacağını belirtti. Galatasaray Kulübü olarak İngiltere''nin ünlü Wembley''in statyumunun direktörünü transfer ettiklerini belirten Adnan Polat, Türk Telekom Arena''nın işletmesinin de dünyada stat işletmesinde en büyük olan ve kendisine ait 30 statı bulunan ve işleten ABD''li AEG firmasının yapacağını, pazarlamadan da sorumlu olduğunu söyledi.

Toplantıda açılır kapanır tavan gerginliği yaşandı
TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel statın açılır-kapanır çatısıyla ilgili olarak, "Şu anki ihalemiz içinde açılır-kapanır çatı bulunmamaktadır ancak görüşmeler Galatasaray Kulübü''yle sürüyor. Eğer mutabakat sağlanırsa bu sistem işlerliğe kavuşacaktır" demesi, toplantıda ortamın gerilmesine neden oldu. Galatasaray Başkanı Adnan Polat tekrar açıklama yapma gereği duyarken, dinleyenler arasında yer alan Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi de Karabel''in değerlendirmesine tepki gösterdi. TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, yaptığı ikinci değerlendirmesinde ise, "Çatının çelik konstrüksiyonunu zaten yapıyoruz, tribünlerin üstü kapalı. Çatının durumu bilahare yakın bir gelecekte netleşecek" cevabını verdi. Türk Telekom Arena''nın çalışmalarında yoğun emeği geçen isimlerden biri olan Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, açılır-kapanır çatı tartışmasına sert ifadelerle dahil oldu.

Çelebi, "Kayıtlara geçmesi için söylüyorum. Çatının açılır-kapanır olacağı protokollerde açık ve net belirtilmiştir" cevabını verdi. Çelebi''nin sözleri üzerine araya giren Adnan Polat ise ortamı yumuşatarak, "Kimse farklı düşünmüyor. Sadece yetişip yetişmeyeceğini tartışıyoruz. Bize Erdoğan Bayraktar, açılır-kapanır çatıyı ihaleye dahil etmeleri durumunda, bunun yüklenici firmalara dört ay gibi bir ek başlangıç süresine ihtiyaç doğuracağını belirtmişti. Bu kısmın ihalesi henüz yapılmadı. Sezon ortası veya sonunda montajın yapılması nasıl olacak, bunu tartışıp karara bağlayacağız. Durum budur. Sorun yok" dedi.

Aslantepe maç dışı da para basacak
- Süleyman Varlıbaş''ın verdiği bilgiye göre, Şişhane''den metroya binen bir kişi toprak üzerine çıkmadan yeraltından direkt Seyrantepe Spor Kompleksi''ne ulaşabilecek. statyumdaki seyirciler acil bir durum esnasında da 8 dakikada tahliye olabilecek

- 52.695 seyirci kapasiteli stat çok amaçlı olarak tasarlandı. statta; müze, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra iki adet spor salonu olacak

- 6 adet yürüyen merdiven, 10 asansörün yer alacağı projede, metronun otopark alanları da dahil edildiğinde statyumun toplam kapasitesi 4 bin 500 araca çıkacak. statyum bu kapasitesiyle Türkiye''nin en çok kapalı otoparkına sahip statyumu olacak

- Varlıbaş, 20 bin metrekarelik loca alanlarının da Türkiye''de bir ilk olacağını, iş adamlarının locaları maç dışı günlerde de kullanacaklarını, yurtdışı örneklerde olduğu gibi Galatasaray''ın maç dışı gelirlerinin de olabileceğini söyledi.

- Avrupa''da birçok statta ziyaretçiler bilet parası ödeyerek statları gezebiliyor, restoranlar kafeler maç dışı günlerde de hizmet veriyor, kulüplerin müzeleri de bu statlarda yer alıyor. Bunların hepsi stat gelirlerini artırıyor.

Stattaki tüm işlerin iş programına uygun olarak devam ettiğini anlatan Süleyman Varlıbaş, şu bilgileri verdi: "2.100 ton çatı elemanı nakliyesi yapıldı. Bunun 1.200 tonu da monte edildi.

Çatıya ilk makas takıldı
Bu çatının ilk ana makası, iki adet süper kolon üzerine monte edildi. 187 metre uzunluğunda ve 21.5 metre yüksekliğinde iki adet ana taşıyıcı makas ve bu ana makasları birbirine bağlayan 105 metre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğinde ikincil taşıyıcı makas bulunacak." İnşaatın ince işinin yüzde 75''inin, kaba inşaatının ise yüzde 98''inin tamamlandığını belirten Varlıbaş, 10 Eylül 2009 tarihinde yapımını üstlendikleri statyum için 3 bin kişinin çalıştığına işaret etti.

VIP''lere zam yolda
Adnan Polat, Türk Telekom Arena''da locaların tamamını, VIP koltukların ise yarısını sattıklarını söyledi. Yeni statta 154 loca ve 4 bin 500 VIP koltuk bulunduğunu aktaran başkan Polat, "Tüm locaların üç yıl süreyle satışı tamamlandı. VIP koltukların da yarısını satmış durumdayız. VIP koltuk almak isteyenlerin de acele etmelerini öneririz çünkü 1 Haziran itibarıyla fiyatlarına yüzde 15 zam uygulanacak. Yapılan satış anlaşmaları çerçevesinde 60 milyon dolar civarında bir gelir oluştu. Hepsinin kasamıza girmiş olması mümkün değil ama belli ödeme planları içinde ödemelerin büyük bölümü gerçekleşti."

Yakında dekorasyon başlayacak''
Polat, yeni stat için çalışmalara ilk başlanan 2006 yılı nisan ayından beri kendisinin de bu işin içinde olduğunu aktarırken, "Eksiksiz olarak 29 Ekim''de bize teslim edileceğine inanıyoruz. Türk Telekom Arena''nın bize teslim edilmesinin ardından Galatasaray Kulübü olarak yapmamız gereken çalışmalar var. Tüm projelerimiz hazır. Kaba inşaat biter bitmez, dekorasyona başlayacağız" dedi.

Fotograf: Çağrı Bilgin

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.