Haberler

Taksim''de ''3. köprü istemiyoruz'' eylemi

Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal
Ulaştırma Bakanı Binali yıldırım''ın geçen ay güzergâhını açıkladığı İstanbul Boğazı''na yapılması planlanan üçüncü köprüye çevreciler karşı çıktı. ‘3. Köprü Yerine Yaşam Platformu'' üyesi bir grup, kente üçüncü köprünün yapılmasını protesto etmek için dün Beyoğlu''nda yürüyüş yaptı.

Tünel Meydanı''nda toplanan platform üyeleri, üçüncü köprünün yapımına karşı olduklarını içeren pankartlar açarak, sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı''na doğru yürüdü.

‘Çözüm değil rant projesi''
Grup adına açıklama yapan İstanbul Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kader Cihan, kentin kuzeyindeki ormanların büyük bir bölümünün kamu kaynakları kullanılarak insan eliyle dikildiğini, İstanbulluların su, temiz hava ve dinlenme alanı gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan bu ormanların halkın paha biçilmez doğal varlıkları olduğunu belirtti. Cihan ayrıca, üçüncü köprünün trafik için bir çözüm değil, bir rant projesi olduğunu öne sürdü. Köprülerde yoğunlaşan trafiğin İstanbul trafiğinin yüzde 11''ine tekabül ettiğini ifade eden Cihan, geriye kalan yüzde 89''unun ise kent içi trafik olduğunu vurguladı. Mevcut iki köprünün yıllar içinde boğazdan geçen taşıt sayısını 30 kat arttırırken, yolcu sayısını 4 kat bile arttırmadığını söyleyen Cihan, "Üçüncü köprü İstanbul için bir ihtiyaç değildir" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.