Haberler

Rize''deki 2 HES projesine durdurma davası

Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: CNN Türk
Güneysu Çevre Platformu sözcüsü Ceyhun Kalender, Güneysu''da kurulması planlanan 2 hidroelektrik santrali (HES) için Rize İdare Mahkemesi''nde "yürütmenin durdurulması" istemiyle dava açıldığını bildirdi.

Kalender, yaptığı yazılı açıklamada, Güneysu Çevre Platformu öncülüğünde Rize''nin Güneysu ilçesi Gürgen ve Başköy dereleri üzerinde Rize İpekyolu Enerji firmasınca kurulması planlanan "Tepe 1-2 Regülatörleri ve HES projesi" ile Baro Enerji firmasınca Kale Dere üzerinde yapımı öngörülen "Alicik 1-2 Regülatörleri ve HES projesi" için Rize İdare Mahkemesi''nde "yürütmeyi durdurma" istemiyle dava açıldığını belirtti.

Platformlarının, Güneysu''da öncelikle HES''lere ve diğer çevre sorunlarına karşı hep birlikte mücadele etmeyi amaçladığını vurgulayan Kalender, açıklamasında, şunları kaydetti:

"Önceleri Başbakan''ın memleketi olması dolayısıyla olaylara temkinli yaklaşan Güneysulular, firmaların aç gözlülüğü ve yüzsüzlüğü karşısında seslerini en yüksek telden çıkarmakta kararlı görünüyorlar. Önce Başköy''de sonra Dumankaya''da gösterilen tepkiler ve akabinde açılan davalar karşısında firma sahipleri, bu işin Güneysu''da ne kadar zor olduğunu anlamış görünüyorlar. Bundan sonra bu tepkilerin katlanarak artması karşısında firma sahiplerine düşen, bu vadiyi bir an önce terk etmek olacaktır."

Kalender, her fırsatta Doğu Karadeniz Bölgesi''nin ve Güneysu''nun ekonomik yönden kurtuluşunu "yayla ve doğa turizmi" olarak gösterenlerin, diğer taraftan yaylalara açılan bu vadilerin HES''lerle tahrip edilmesine destek verdiklerini savundu. Platform Sözcüsü Kalender, açıklamasında, şunları ifade etti:

"Fakat bugün yapılmakta olan yayla turizminin ne kadar doğru ve planlı olduğu, bölgemize ekonomik olarak ne getireceği de tartışılmalıdır. Ancak Güneysu için her yönüyle bir değer olan Handüzü Yaylası ve Katarahte Şelalesi''ni de içine alan HES projelerini, turizmi diline dolayanların desteklemesi büyük bir tutarsızlıktır. Bugün şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık HES''ler büyük çevre sorunları yanında sosyal, kültürel ve ekonomik sorunları da tetikleyecektir."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.