Haberler

Mesire cenneti: İstanbul

Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Arzu Akyol
İstanbul''da, şehrin gürültüsü ve çalışma hayatının stresinden uzaklaşıp dinlenilebilecek birçok alan var. Mesire cenneti İstanbul''un gözde piknik alanları arasında Şamlar Ormanı, Hekimbaşı Ormanı, Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Yıldız Parkı, Çamlıca, Göztepe İdealtepe Koruları ve deniz kenarındaki tüm sahil parkları İstanbulluların piknik yapabilecekleri alanlar...

Yaz mevsimine yavaş yavaş merhaba dediğimiz şu günlerde, İstanbullular için piknik mevsimi de başladı. Yazın sıcaklarından bunalan ve haftanın iş yorgunluğunu üzerinden atmak isteyenler soluğu mesire yerlerinde almaya başladılar. İstanbul İl Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında 35, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin sorumluluk alanında ise 11 koru var. İşte size İstanbul''da piknik yapabileceğiniz mesire yerleri:

Avcıkoru:
Üsküdar-Şile TEM ootoyolunun Ömerli mevkiinde, zengin ağaç örtüsüne sahip mesire yerlerinin başında geliyor.

Aydos:
Osmanlı İmparatorluğu döneminde av alanı olan 6 bin 620 dönümlük mesire yerinde gölet, piknik sahaları, büfe ve koşu parkurları bulunuyor.

Ayvat Bendi:
Ayvat Deresi üzerinde kurulu olan mesire yeri, tabiat ve fotoğraf meraklıları için zengin bir mekan.

Azizpaşa:
Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane ve Eyüp gibi yerleşimlere yakınlığı, bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla tercih edilen bir bölge.

Belgrad Ormanları-Bentler:
Mesire yerinde ormanın derinliklerine uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu yer alıyor.

Belgrad Ormanları-F. Rıfkı Atay Mesire Yeri:
Ahşap oturma mekanlarıyla donatılı. İçindeki mini futbol sahası olan mesire yerinde yürüyüş parkurları var. Belgrad Ormanları-Neşet Suyu Mesire Yeri: Büyükbent etrafında 8 kilometrelik koşu parkuru, temiz piknik alanları, kafeterya ve otopark imkanı sunuyor.

Binbaşı Mesire Yeri: Zengin bir ağaç ve bitki örtüsüne sahip piknik alanında yürüyüş parkuru ve oturma mekanları mevcut.

Büyükada:
Piknik alanlarının yanı sıra mesire yerinde 85 oda 200 yataklı tesisler bulunuyor.

Çatalca-M. Çakmak Mesire Yeri:
Çatalca''nın önemli dinlenme ve piknik yerlerinden biri olan mesire yerinde açık yüzme havuzu yaz aylarında hizmet veriyor.

Çilingoz Mesire Yeri:
Karadeniz kıyısında bulunan balık avlama meraklıları için eşsiz bir seçenek oluşturuyor.

Değirmenburnu:
Heybeliada''da bulunan mesire yerinde aşıklar yolunda yürüyebilir, koşabilir veya hemen kenarında piknik yapabilirsiniz.

Dilburnu:
Adalar''da bulunan mesire yerinde, piknik, plaj, yürüyüş ya da yelken gibi aktiviteler gerçekleştirilebilir.

Elmasburnu Mesire Yeri:
Karadeniz kıyısında bulunan mesire yeri, zıpkınla balık avcılığı için çok ideal.

Fatih Çeşmesi:
250 dönümlük bir sahada kurulu olan mesire yeri, piknik alanlarıyla dikkat çekiyor.

Doğanın tadını çıkarın


Fatih Çocuk Ormanı: Bisiklet, kros ve yürüyüş gibi aktivitelerden sonra havuzda serinlenebilir, akşam yemeği ise canlı müzik eşliğinde yenebilir.

Gazi Mahallesi: Alibeyköy Barajı olarak da bilinen mesire yeri, Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Yeşilpınar gibi yerleşimlere sınır olarak 785 dönüm üzerine kurulu.

Göktürk Göleti:
Dinlenme, gezi ve İstanbul''u çevreleyen geniş ormanlardan gelen suyu tutmak için 560 dönümde oluşturulan Göktürk Göleti, çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biri. Göztepe: Çam ağaçlarıyla çevrili düzlükler piknik için uygun.

Hacet Deresi:
Tuzla çevresinin önemli piknik alanlarından biri.

İmrahor:
İmrahor göletinde bulunan mesire yerinde oluşturulan oturma ve yürüyüş alanları hizmete açık.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri:
Sarıyer ve Levent gibi yerleşimlere yakınlığıyla önemli avantajlara sahip. Restoran ve bakımlı oturma alanlarıyla kalabalık grupların konaklamasına imkan sunuyor.

Mihrabad Mesire Yeri:
200 dönüm üzerine yayılan mesire yeri, oturma alanları, büfe, koşu parkuru, çocuk parkı ve diğer birimleriyle ziyarete açık.

Tayakadın Mesire Yeri:
Yeşili, bakımlı üniteleri ve hizmet kalitesiyle Avrupa yakasının önemli buluşma noktası.

Taşdelen Mesire Yeri:
Çam, meşe, kayın ve köknar ağaçlarıyla kaplı 800 dönümlük mesire yerinde, orman içi yollarla çeşitli yönlere yürüyüş ve koşu yapma imkanı bulunuyor.

Korular:

Florya Ormanı, Yıldız, Emirgan, Hacıosman, Kabataş, Hidiv, İdealtepe, Harem Gözdağı Küçükçamlıca, Büyükçamlıca.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.