Haberler

Asya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da Tartışılacak

Tarih: 17 Mayıs 2010
Arkitera Mimarlık Merkezi, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ), İstanbul Metropoliten Planlama ve TAGO Mimarlık işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Sempozyumu 2010", Asya-Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar Forumu kapsamında 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü''nde gerçekleştirilecek. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, Mitsubishi Plastics ve YA-SA''nın ana sponsoru olduğu sempozyum iki gün boyunca çok sayıda uluslararası konuşmacıyı ve katılımcıyı İstanbul''da ağırlayacak.

1999 yılından bu yana Doğu Asya''dan Avrupa''ya uluslarası işbirliği alanında sorunları saptamak ve çözüm önermek için yaptığı başarılı çalıştaylar ile bilinen Japonya Mimari Enstitüsü (AIJ), yeni yönelimi ile geçmişte kazandığı birikimleri bir adım ileriye götürmek ve her bir ülkeden ilgili kuruluşları bir araya getirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu doğrultuda, İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) ve Arkitera Mimarlık Merkezi ile işbirliğine giden AIJ, Politika Platformu adıyla başlattığı yeni çalışmasıyla İstanbul''da uluslararası bir sempozyuma imza atmaya hazırlanıyor.

Avrasya Koridoru''nun tarihsel ve çevresel iletişime katkı yapılması amaçlanıyor
Ana hedefi Doğu Asya''dan Avrupa''ya geniş kıtasal alanlarla yayılan ve doğu ile batı arasındaki çeşitli medeniyetleri birleştiren bir hat özelliği taşıyan Avrasya Koridoru''nun tarihsel ve çevresel iletişimini güçlendirmek olan sempozyum, bölgeler arası iletişimin ve gelişimin güçlenmesiyle birlikte ortaya çıkan sorunlara da dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken, büyük kültürel alanlar içindeki farklılığın, karşılıklı iletişim ağına ve bu platformda yer alan kentler ve kurumlar arası ortaklığın kuvvetlendirilmesine olanak sağlaması hedefleniyor. Akademik açıdan ise, Doğu ve Orta Asya kentlerinde son yedi yılda kazanılan uzmanlık ve bilginin geliştirilmesin amaçlandığı sempozyumda, bilgi paylaşımının sağlanması esas alınıyor. İlgili kurum ve belediyeler arasında bilgi alışverişi için önemli bir zemin sunacak olan bu sempozyum, uzmanlar, profesyoneller ve kentsel gelişme yönetimi konusunda yetkili yöneticiler için diğer uluslararası organizasyonlarla işbirliği yapan bir platform olarak da önem kazanıyor.

Sempozyum iki gün sürecek

Asya, Orta Asya ve Türkiye''den alanlarında uzman akademisyenlerin, çeşitli kurum ve kuruluşların yetkililerinin konuşmacı olarak katılacağı ve iki gün sürecek olan sempozyumun açılış konuşmasını Chiba Teknoloji Enstitüsü profesörlerinden Tetsuo Furuichi ve Bölgesel Gelişim için Birleşmiş Milletler Merkezi danışmanı Hidehiko Sazanami yapacak. Sempozyumun ilk gününde ‘İpek Yolu Şehirlerinin Büyüme Yönetimi'', ‘Kentsel Büyüme İkilemi'', ‘Varoş ve Kırsal Çevre'' başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek. İkinci gününde ise, ‘Yaratıcılık ve Yerel Yönetim'', ‘Toplum Yönetimi ve Politika Geliştirme'', ‘Sınır Ötesinde Miras Ağı'' ve ‘Miras Yönetimi ve Kültür Politikaları'' başlıklı oturumlarda konuşmalar gerçekleştirilecek ve TAGO Mimarlık''tan Tatsuya Yamamoto''nun kapanış konuşması ile sona erecek.

Alacalı, Alp Yapı, Dumankaya, İzocam, Kutaş ve Metal Yapı''nın sponsorluğunda ve Bahçeşehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kurukahveci Mehmed Efendi Mahdumları ve İs-mail Dağıtım''ın desteğiyle düzenlenecek olan "İstanbul Sempozyumu", 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde gerçekleştirilecek.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.