Haberler

İMSAD: Faiz Seviyesi ve İnşaat Malzemesi Fiyatları Gayrimenkule Yatırım için En Uygun Zamana İşaret Ediyor

Tarih: 17 Mayıs 2010
Türkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu olma özelliği taşıyan ve İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan raporda inşaat sektörüne yatırımda en uygun dönemde bulunulduğuna değinildi.

İMSAD''ın son yayınlanan raporunda yer alan değerlendirmeler şöyle:

İnşaat sektöründe gerek tüketicinin yatırım yapma eğiliminin artması gerekse faizlerin düşük bir düzeyde seyretmesi hareketlilik yaşanmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak inşaata ilişkin verilerde olumlu bir havanın oluştuğu görülmektedir. Bununla birlikte Nisan ayında da emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş inşaat üretiminde maliyetleri artırıcı bir etki yapacak gibi durmaktadır. Nitekim Nisan ayını içermeyen 2010''un birinci çeyreğine ilişkin inşaat maliyet rakamlarında %3,49''luk artış yaşandığı görülmektedir. İnşaat sektörünün maliyetlere ilişkin güncellemelerde kullandığı bu veri aynı zamanda proje maliyetlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla inşaat maliyetlerinde yaşanan bu artışın son dönemde yeniden canlanan konut projesi çalışmalarında maliyetleri artırıcı bir etki yaratacağı unutulmamalıdır.
Daha önceki raporlarımızda da dikkat çektiğimiz üzere inşaat üretiminde oluşan maliyet yapısı analiz edildiğinde dikkat çekici unsur genel maliyetlerle, malzeme fiyatları arasındaki korelâsyondur. İnşaat malzemesinin maliyet yapısında emtia fiyatlarının ağırlığı düşünüldüğünde inşaat sektörüne ilişkin maliyet rakamlarının analizinde emtia fiyatlarının önemi göze çarpmaktadır. Özellikle 2010 yılının ilk 4 ayında yukarı yönlü bir trend izleyen emtia fiyatları bu yılın içinde yapılmaya başlanan ya da yapılan inşaat projelerinin fiyatlarında yükseliş yaşanacağını göstermektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken gayrimenkul fiyatlarında etkili olan iki değişken, faiz ve inşaat malzemesi fiyatı rakamlarının mevcut durumunda gayrimenkule yatırım yapmak için en uygun zamanda olduğumuza işaret etmesidir. Nitekim mevcut durumda faizlerin yükselme olasılığı güçlenmiş, buna ek olarak artan emtia fiyatları, inşaat malzemesi fiyatlarını dolayısıyla inşaat üretimi maliyetlerini yükseltmiştir. Bu görünümün devam etmesi durumunda gayrimenkul fiyatlarında yükseliş kaçınılmaz olacaktır.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.