Haberler

Dünyanın 2. büyük Ev Tekstili Fuarı İstanbul''da açıldı

Tarih: 21 Mayıs 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
CNR''de düzenlenen dünyanın en büyük 2. Ev Tekstili Fuarı''nı Başkan Topbaş ve Vali Güler birlikte açtı. Başkan Topbaş, "İstanbul tekstilde sezonun moda renklerinin belirlendiği şehirler arasına girecek" dedi.

İstanbul Fuarcılık tarafından CNR''da düzenlenen dünyanın 2. büyük Ev Tekstil Fuarı (EVTEKS) törenle açıldı. Açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Muammer Güler''in yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, CNR Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi ile çok sayıda işadamı ve sektör temsilcileri katıldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Türkiye''nin geçmişinde var olan tekstil ve moda kavramlarının İstanbul''un dünyaya açılmasıyla yeniden dünyaya taşınacağını belirterek, dünyanın 2. en büyük fuarına ev sahipliği yapan şehrin her alanda birinci sıraya yükselmesi gerektiğini söyledi. "Biz her şey de bir numara olmak zorundayız" diyen Başkan Kadir Topbaş, yabancı ülkelerden gelen işadamlarının İstanbul''daki gelişmelerden hayranlıkla bahsettiğine dikkat çekti.

Türkiye''nin ve İstanbul''un dünyada hak ettiği yere gelmesi için daha çok çalışmak, araştırma ve geliştirmeye daha çok önem vermek gerektiğini ifade ederek, "Tekstil için AR-GE çok önemli biliyoruz. Biz de 231 kavşak ve 392 kilometre yeni yol yaparak, metro yatırımlarımızla ve 450 kilometre fiber optik kablo döşeyerek İstanbul''un altyapısını kongre, turizm ve fuarcılığa hazır hale getirdik. Bu yatırımları daha da ileri taşımak için durmaksızın çalışıyoruz. Her alanda bir numara olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul, inşallah tekstilde de sezonun moda renklerinin belirlendiği şehirler arasına girecek" diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de ev tekstili sektöründe yaşanan birlik ve beraberliğin önemine değinerek, "Gelinen nokta çok önemlidir. Bu iş beraberce, güç birliği sağlanılarak düşünülmeli. Büyükşehir Belediye Başkanımız İstanbul için çok şey yapıyor. Ancak her şey ondan beklenmemeli" dedi.

İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi ise, dünyanın 2. en büyük ev tekstili fuarının Türkiye''de yapılmasının çok onur verici olduğunu belirterek, "Türkiye''nin bundan sonraki dönemlerde ihracata dayalı bir politika izlemesini her platformda dile getiriyoruz. Tekstilde AR-GE''ye ve yeni buluşlara önem vermemiz gerektiğine inanıyoruz. 2009 yılında küresel kriz nedeniyle ihracatta yaşanan daralmanın etkisini yavaş yavaş yitirmeye başladığını görüyoruz. 2010 yılının ilk 4 aylık sürecinde tekstilde yüzde 26 yükselme oldu" şeklinde konuştu.

Törende konuşan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi de Türk tekstilinin dünya tarafından taklit edildiği örnek bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Eskiden Türkiye, tekstilde dünyayı taklit eden bir ülke olarak bilinirdi. Ama şimdi dünyanın taklit ettiği bir ülke haline geldi gruplarımız. Yüzlerce Türk firmasının bugün dünyada bayraklarını dalgalandırıyor. Biz fiyatlarımızla değil, kalitemizle yarışıyoruz. Türk tekstili kalite açısından dünya ile rekabet halinde" dedi.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Vali Güler ve beraberindekiler kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdiler. Topbaş ve Güler daha sonra stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. 23 Mayıs''a kadar sürecek EVTEKS''de 2 bin marka ziyaretçiler tarafından görülebilecek. Bu yıl 16''ıncısı düzenlenen fuarda bine yakın stant açıldı ve 20 bini yurtdışından toplam 100 bin ziyaretçi bekleniyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.