Haberler

Hasankeyf taşınıyor

Tarih: 24 Mayıs 2010 Kaynak: Vatan
Çalışmalar tamamlandı, TOKİ, sular altında kalacak Hasankeyf''i Yeni Ilısu''da yaşatacak

Yapımı uluslararası tartışmalara neden olan Ilısu Barajı''nın baraj gölü altında kalacak olan Ilısu Köyü''nün yeni yerine taşınmasına ilişkin inşaat çalışmaları tamamlandı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), evleri baraj suları altında kalacak Ilısu Köylüleri için yaptığı yeni konutları, Haziran ayından itibaren sahiplerine teslim edecek.

TOKİ''den yapılan açıklamaya göre, Ilısu Köyü''nün güvenli yere taşınması amacıyla geçen yıl yapımına başlanan 48 konutun inşaatı tamamlandı. Açıklamada, barajdan ilk etkilenecek yerleşim birimlerinden biri olan Ilısu Köyü''nün yeni yerleşim planının, ev tipinin, cami ve köy konağına kadar tüm yapıların vatandaşların talepleri dikkate alınarak oluşturulduğu belirtilirken, ayrıca, fiziksel koşullar, tarih, gelenekler, kültür, mimari özellikler, iklimin de göz önünde bulundurulduğu vurgulandı. Yeni konutların hak sahiplerine gezdirildiği ve hak sahiplerinin konutları beğendiği kaydedildi.

Evler 5 yıl ödemesiz

TOKİ, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü (AİGM) arasında imzalanan üçlü protokol çerçevesinde bölgede yapılan çalışmalar, TOKİ tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında, aralarında Batman''ın tarihi Hasankeyf ilçesi ile Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak''a bağlı köylerin de bulunduğu yerleşim alanları, aşama aşama yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek.

Yürütülen proje faaliyetlerinde kentin mimari, kültürel ve tarihi özellikleri ile halkın yaşam biçiminin dikkate alındığı vurgulanırken, DSİ tarafından Hasankeyf ilçe merkezinde 596 hanenin hak sahibi olarak belirlendiği hatırlatıldı. Vatandaşlar, 7 farklı konut tipi arasından seçim yaparken, eski evlerini peşinata saydırarak belirledikleri konut tipine göre, 5 yılı ödemesiz 20 yıl vade farksız taksitlerle yeni evlerine kavuşacaklar.

Açıklamada TOKİ''nin Hasankeyf''in zengin tarihi birikimini dikkate alarak yeni yerleşim alanında "kültürel park alanı ve müze projesi" geliştirdiği belirtildi. Yapılacak arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılacak tarihi eserler bu müzede sergilenecek. Açıklamaya göre, Hasankeyf''in sembolü olan tarihi köprüsü ve El-Rızk Camii''nin yaşatılması amacıyla orijinallerinden esinlenilerek yeni yerleşim yerinde benzer bir cami ve köprü yapılacak. Yeni Hasankeyf''e ayrıca, TOKİ tarafından hükümet konağı, belediye hizmet binası, ilçe emniyet amirliği, ilçe jandarma komutanlığı, PTT gibi kamu binaları ile ticaret merkezi, cami ve sağlık merkezi yapılacağı kaydedildi.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.