Haberler

Kanuni''nin tasarımcılığı tamamen duygusal

Tarih: 24 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kübra Sönmezışık
Kanuni Kuralkan, 24 yaşında bir endüstri ürünleri tasarımcısı. Kuralkan''ın annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak tasarladığı "Ayarlanabilir kulak tıkacı" Almanya''da Red Hot ödülünü aldı. Kanuni bu yıl da Hava Filtresi projesiyle Avustralya''da düzenlenen tasarım yarışmasında ikinci oldu.

Kanuni Kuralkan''ın mucit ve tasarımcı özelliği tamamen duygusal bir sebebe dayanıyor. Orta kulak iltihabı olan annesine... Annesinin rahatsızlığı için en çok dikkat edilmesi gereken nokta, kulağa asla su kaçmaması. Kuralkan ailesi yıllardır bunun çözümü için piyasadaki üretilmiş bütün kulak tıkaçlarını kullanmış. Fakat sonuç alamamışlar. Kanuni Kuralkan, bu durumu "Her insanın kulak kanalı boyutu farklı olduğu için standart tıkaçlar her insanın kulağına uyumlu olmuyor. Çaresiz kalmıştık" diye özetliyor. İşte bu çaresizlik Kanuni''yi yeni çareler aramaya yöneltmiş.

Avusturalya Monash Üniversitesi''nde Endüstriyel Tasarım üzerine eğitim alan Kanuni Kuralkan, ''Aldığım eğitimi niçin annemin rahatsızlığını gidermek için kullanmamayım'' diye düşünüp kolları sıvamış. "Herkesin kulağına uygun bir kulak tıkacı üretmek istedim. Babam da mühendis, onunla birlikte böyle bir çalışma içine girdik." diyen Kuralkan''ın tıkacı yapması bir buçuk yıl sürmüş. O tasarladığı tıkacın diğerlerinden farkını şöyle anlatıyor; "Kulağa girdikten sonra şişip kulak kanalını kapatıyor ve yalıtım sağlıyor. Bu sayade kulağa suyun girmesi engelleniyor." Kanuni tasarımı yapmasına yapmış ama tabii ki iş bununla bitmiyor. Bir diğer aşama da kullanıcıların beğenip doktorların onay vermesi gerekiyor. "Ürünü doktorlarla paylaştım. O sırada annem de tıkacı kullanıp memnun kalınca doğru bir şey yaptığıma daha çok inandım."

Kulak tıkacı firması kurdu

İşte bu inanç Kuralkan''ın bu alanda daha da ilerlemesini sağlamış. Almanya''da her yıl düzenlenen tasarım yarışması Red Hot''a katılan Kuralkan, 22 yaşında bir üniversite öğrencisi olarak yarışmadan iyi bir dereceyle çıkmış. 2009 Aralık ayında okuldan mezun olan Kuralkan, artık Türkiye''de çalışıyor. Şimdi 24 yaşında olan Kanuni, halen yaptığı çalışmaları şöyle anlatıyor: "Ödül aldıktan sonra daha çok çeşit kulak tıkacı üretmeye devam ettik. Kendi firmamız olan Otifleks markası altında bir kulak tıkacı firması kurduk. İlk defa arı peteğinden antibakteriyel kulak tıkacı, silikonlu, vazelinli olmak üzere yaklaşık 18 çeşit kulak tıkacı ürettik." Kanuni sadece kulak tıkacı değil, aynı zamanda kulak korunmasında uzman olan bir firma olmak istediğini söylüyor.

Türkiye''nin ilk motorsiklet üretimi olan Kanuni motorsikletlerinin kurucularından biri de Kanuni''nin babası. En büyük torun olduğu için markanın ismi ona verilmiş. Kanuni Kuralkan "Markayla aynı ismi taşımanın avantajı yok. Tek avantıjı benimle tanışan insanlar ismimi hiç unutmuyor." diyor.

Tasarım akademisi kurmak istiyorum

Kanuni''nin başarısı bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz haftalarda Avustralya Tasarım Enstitüsü''nün düzenlediği bir yarışmada ''Hava filitresi'' projesiyle ikinci olmuş. Bu kadar kısa sürede uluslararası iki büyük ödülü kucaklayan Kuralkan hayallerini de şöyle paylaşıyor: İnsanların hayatını kolaylaştıran ürünler tasarlamak istiyorum. Medikal ürünlerde bunu başarabiliyorsunuz. Cep telefonu gibi elektronik ürün tasarlamak istemiyorum. En büyük hedefim ise Türkiye''de bir tasarım akademisi kurmak."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.