Haberler

Laodikya Antik Kenti''nde kazı sezonu başladı

Tarih: 25 Mayıs 2010 Kaynak: Cumhuriyet
Denizli''deki Laodikya Antik Kenti''nde 2010 yılı kazı sezonu başladı. Prof. Dr. Celal Şimşek, restorasyon ve kazıyı bir arada götürerek, Laodikya Antik Kenti''nde yaşayan bir arkeoloji parkuru kurmak istediklerini anlattı.

Denizli- Kazı Heyeti Başkanı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, kazı çalışmalarının yanı sıra Tapınak A diye adlandırılan yapıda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Restorasyon ve kazıyı bir arada götürerek, Laodikya Antik Kenti''nde yaşayan bir arkeoloji parkuru kurmak istediklerini anlatan Prof. Dr. Şimşek, 9. kazı yılı hedeflerine ilişkin şu bilgileri verdi: ''''Ana hedeflerimizden birisi, tapınaktaki restorasyonların bitirilmesi ve Efes Caddesi diye adlandırdığımız caddenin açılması. Diğer tarafta güney nekropolü diye adlandırdığımız mezarlık alandaki çalışmalar var. Merkezi bazilika ya da merkezi kilise diye adlandırdığımız çok önemli bir kilise yapısının olduğunu tespit ettik yer altında. Bu sene bu kiliseyi ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü Laodikya, Hristiyanlık dünyasında kurulan ilk 7 kiliseden birine sahip antik kent. Hedefimiz 2010 yılı içinde Laodikya''da daha gezilebilir alanların oluşturulması.''''

Şimşek, kazı maliyetinin yüzde 80''ine yakınını Denizli Belediye Başkanlığı''nın karşıladığını, bunun önemli bir avantaj oluğunu bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığından ve Pamukkale Üniversitesi''nden de kaynak sağlandığını anlattı. Efes''ten sonra Anadolu''nun en büyük antik kenti Laodikya''nın ülke ve bölge turizmi açısından önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Şimşek, şöyle dedi: ''''Denizli Belediye Başkanlığı burada koruma amaçlı imar planını yaptırdı. Bundan sonra artık Laodikya Kent Müzesi yapılması gerekli, çünkü çok güzel eserler çıkıyor. Yavaş yavaş Pamukkale''den Laodikya''ya, Laodikya''dan Denizli''ye turistlerin çekilmesi gibi hedefler var. Efes''ten sonra Anadolu''nun en büyük antik kenti olan Laodikya''yı ziyaret eden yabancı turistlerin sayısı yıldan yıla artıyor. ABD''den, Güney Kore''den, İngiltere''den, Almanya''dan ve farklı yerlerden Laodikya antik kentinin birçok ziyaretçisi geliyor.''''

Laodikya''yı gezen Güney Koreli turist Christina Hoon da, antik kentteki merkezi kiliseyi görmek istemesinin Türkiye''ye gelmesinin ana sebebi olduğunu belirtti. ABD''li Patricia Campbell da Türkiye''ye gelmeden önce bir arkeolog dostunun mutlaka Laodikya''yı görmesini istediğini ifade ederek, ''''Burayı görmeyi bir sene boyunca heyecanla bekledim. Şimdi gezme fırsatı buldum. Laodikya gerçekten büyüleyici bir yer'''' diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.