Haberler

"Tarım turizmi"

Tarih: 27 Mayıs 2010 Kaynak: NTVMSNBC
Yoğun ve stresli kent yaşamından uzaklaşmak ve doğal hayat özlemini gidermek isteyenler için geliştirilen ''''ekolojik çiftliklerde tarım tatili'''' uygulaması yaygınlaşıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından 6 yıl önce başlatılan ''''Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası Projesi''''ne bir defaya mahsus 40 TL rezervasyon ücreti ödeyerek katılan ''''gönüllü çiftçiler'''', konaklama ve yiyecek karşılığında çiftlikteki işlere yardımcı oluyor. Geçen yıl 21 farklı ülkeden katılımın gerçekleştiği proje, bir yandan
doğayla baş başa kalmayı, bir yandan da farklı kültürler tanımayı sağlıyor.

Dernek Başkanı Victor Ananias, projenin ekolojik üretim yapan, belli prensiplerle evini ve bahçesini döndüren ailelerin misafir kabul ettiği sistemi kapsadığını belirtti.

Ananias, geliştirilen proje sayesinde insanların konaklama ve yemek ücreti vermeden birçok ülkeyi gezdiğini, Türkiye''de de bu sistemin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

İnternet sitelerinde çiftliklerin ne zaman ziyaret edilebileceği ve özelliklerinin Türkçe ve İngilizce olarak yer aldığını bildiren Ananias, rezervasyon sisteminin bir şirket tarafından yürütüldüğünü dile getirdi.

Çiftlik sahiplerinin katılımcıları gönüllü çiftçi ve turist olarak kabul ettiğini ifade eden Ananias, şöyle konuştu:''''Bu proje vasıtasıyla tatilini geçirmek isteyenler, konaklama ve yemek karşılığında ya az bir para ödüyor ya da gönüllü olarak oradaki işlere yardımcı oluyor. Bir insanın başka bir insanın evine konuk olması çok kutsal bir şey. Hiçbir zaman diğer turizmle kıyaslanamaz. Birbirlerinin yaşamlarına orada katkıda bulunuyorlar. Sadece rezervasyon ücreti olarak 40 TL ödeniyor. Gönüllü olarak katılan bir sefere mahsus bu ücreti veriyor. Yıl içinde istediği kadar çiftliğe gidebiliyor. Bu ücret iletişim masraflarını karşılayabilmek için alınıyor, çünkü sistemin başka bir geliri yok. Onun dışında bir ücret ödenmiyor ama turist olarak gidenler, günlük 40 TL gibi bir ücret ödüyor.''''

Ödenen ücret karşılığında 3 öğün yemek yendiğini, konaklandığını ve sıcak bir aile ortamıyla karşılanıldığını belirten Ananias, projenin gerçekten parayı ikinci plana atmış ve sosyal tarafı çok ağırlıklı bir sistem olarak yürüdüğünü söyledi.

Türkiye''nin çeşitli yerlerinde 60 çiftliğin projeye katıldığını aktaran Ananias, yaz dönemi için 200 kadar başvuru aldıklarını söyledi. Sayının ilerleyen günlerde artmasını beklediklerini ifade eden Ananias, 2011''de Türkiye''nin bütün bölgelerinde, bütün illerinde bu tür çiftliklerin olmasını amaçladıklarını bildirdi.

Pilot çalışmanın başarılı olduğunu anlatan Ananias, ''''Çiftçinin kaybettiği bir şey yok, bütün çalışmayı, hizmeti biz yapıyoruz. Onlardan bir şey talep etmiyoruz. Gidenler açısından da hayatında hiçbir zaman bulmayacakları bir adrese ulaşıyorlar'''' dedi.

Ağırlıklı olarak yurt dışından gelenlerin gönüllü olarak bu çiftliklerde yaşamak istediğini, Amerika, Fransa ve İrlanda''dan rezervasyonlar yapıldığını bildiren Ananias, geçen yıl 21 farklı ülkeden katılım olduğunu söyledi.

Ananias, yurt dışından gelen misafirlere sorun yaşamamaları için gideceği bölgenin gelenek ve görenekleriyle ilgili bilgiler de verdiklerini belirtti.

Tarafların aynı dili konuşmamalarının sorun yaratmadığını vurgulayan Ananias, ''''Çünkü ailenin gösterdiği odaya yerleşiyorlar. Aileyle birlikte yemek yiyor, aile ne yaparsa onu yapıyorlar. Bu arada düğün, cemiyet gibi etkinliklere de katılıyorlar. Komşularla tanışıyor, kahveye gidiyorlar. Oradaki yaşamın bütününü deneyimliyorlar. Oradaki yaşamla gerçek bir bağ kurmuş oluyorlar'''' dedi.

Ananias, gönüllü çiftçilerin en az bir hafta kalması gerektiğini, ama tatil süresinin uzunluğu konusunda bir kısıtlamanın bulunmadığını, uzun dönem de kalanların olduğunu kaydetti.

Bu çiftliklerde sağlam dostlukların, güzel hikayelerin yaşandığını, kültürler arasında gerçek köprüler kurulduğunu vurgulayan Ananias, hatta çiftlikte tanışan 2 kişinin evlendiğini belirtti.

Bu sistemi güçlendirmek için çalışmalar yaptıklarını, komşu ülkelerle iletişim kurduklarını dile getiren Ananias, ''''Geçen gün Gürcistan''daydık. Gürcistan''da da benzer bir ağ var. Onlarla karşılıklı değiş-tokuş yapmak istiyoruz. Ülkelerin birbirlerini ziyaret etmelerini sağlamak istiyoruz. Buraya giden vatandaşlarımız genelde bir otelde konaklıyor ama orada da doğayla baş başa kalınabilecek güzel çiftlikler var'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.