Haberler

Dünyayı değiştiren fetih yine muhteşem bir şölenle kutlandı

Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul''un Fethi''nin 557. yıldönümü, Haliç üzerinde ışık, su, ses, lazer ve görüntü teknikleri kullanılarak hazırlanan muhteşem bir şölenle kutlandı. Şölende İstanbullulara hitap eden Başkan Topbaş, "İstanbul''un Fethi, halkı yok sayan bir zihniyetin değişmesi anlamına geliyor. Bu nedenle fetih Türk Milleti için ne kadar anlam taşıyorsa, dünya insanı için de o kadar anlam taşıyor" dedi.

İstanbul''un Fethi''nin 557. yılı, Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç''te düzenlenen büyük bir şölenle kutlandı. Su, ışık, lazer ve ses gösterileriyle İstanbullulara Fetih coşkusu yeniden yaşatıldı. Gösteriler için Balat sahilinde özel bir platform oluşturuldu. Yaklaşık 1 saat süren kutlamaları, Haliç sahilini dolduran binlerce İstanbullu, ellerinde Türk bayraklarıyla izledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın ev sahipliği yaptığı gösteriyi İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, bazı İstanbul Milletvekilleri, konsoloslar, Başkan Danışmanları Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Nadya Taşel ile diğer Büyükşehir Bürokratları katıldı. Şölen yerli ve yabancı birçok televizyondan da canlı yayınlandı.

Başkan Topbaş 23 saatlik yoldan gelerek kutlamalara yetişti
Şölen öncesinde Haliç sahillerin dolduran İstanbullulara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yurtdışındaki programını bitirerek kutlamalara yetişmeyi çok arzu ettiğini belirterek, "Bu anlamlı bir günde yine sizlerleyiz. 23 saatlik bir yoldan geliyorum, Brezilya''dan. Havalimanından eve uğramadan bir programa geçtim ve oradan direk buraya geldim. Arzum hep bu programa yetişmekti ve yetiştim. Sizlerle birlikte olmayı gönlümden geçirdim, nasip oldu" dedi.

"Valimize de özellikle teşekkür ediyorum. 7 yıl 3 aydan fazla bir zaman İstanbul''a birlikte hizmet ettik. Bugün kendilerinin İstanbul''da resmi olarak katıldığı son program bu" diyen Başkan Kadir Topbaş, Fethin anlamını şu cümlelerle açıkladı; "Fetih; 557 yıl önce, İstanbul gibi kale şehirlerden yönetildiği bir dünyanın bir anda değişimi demek. Yani halkla bütünleşen ve halka değer veren yönetimlerin oluşması demek. İstanbul''un fethi sadece askeri bir olay değil. Biz burada askeri bir zaferi kutlamanın ötesinde, dünyadaki yanlış yönetim mantığının değişmesini kutluyoruz. Dünyanın gerçek anlamda barış dünyası olması için atılan bir adımı ve bu şehirde yaşayan farklı din, dil ve ırklardaki insanlara özgürlüklerinin verilmesini kutluyoruz. İstanbul''da asırlardır farklı inanç ve kültürden insanlar aynı sokakları, aynı apartmanları hoşgörü içinde paylaşıyorlar. Adeta bir dünya kolonisi İstanbul, bunu da her fırsatta dünyaya haykırıyor."

Fetih tüm dünya için anlam taşıyor...
Ortaçağ''dan Yeniçağ''a geçişi sağlayan İstanbul''un fethinin tüm dünya için anlam taşıdığını vurgulayan Kadir Topbaş, "Fetih, Türk Milleti için ne kadar anlam taşıyorsa, dünya insanı için de o kadar anlam taşıyor. Böyle algılanması gerekiyor. İnsancıl bir yönetimin dönüm noktası bu fetih. İşte böyle bir anlam taşıyan fethin 557. yılını birlikte kutluyoruz. Bu toprakları bizlere emanet eden Alparslan''dan, Fatih''e ve aziz Atatürk''e kadar tüm liderlerimize, tüm şehit ve gazilerimize, ülkemizin hür ve payidar olması için çalışan herkese şükran borçluyuz ve kendilerini hayırla yad ediyoruz. Farklı inançlardan dahi olsalar bu ülkenin hayrına çalışan herkesi hayırla yad ediyoruz" diye konuştu.

2010 Avrupa Kültür Başkenti''nin İstanbul''a az geldiğinin ve şehrin bunun çok ötesinde bir değer taşıdığının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "İstanbul ile dünyadaki hiçbir yer mukayese edilmez. Bu övülmüş fethin şerefine nail olmak için bütün İslam coğrafyasından insanlar asırlarca kopup geldi. 2006 yılında Medine''deki bir programda konuşan bir profesör, ‘İstanbul ile Medine''nin kardeşliği Asrı Saadet''e dayanır'' dedi. İşte böyle bir şehirde yöneticiler olarak bize düşen herkesin huzur ve güven içinde, mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamak. Bütün çalışmalarımızın da amacı budur. Bugün tarihe yapacağımız bu anlamlı yolculuğu izlemek üzere buraya gelen siz İstanbullulara ve ekranları başında bizleri canlı yayında izleyenlere şükranlarımı sunuyorum."

Dev gösteri için ileri teknoloji kullanıldı
Başkan Topbaş''ın konuşmasının ardından başlayan ışık, ses ve su gösterisi ile ardından su perdesine yansıtılan İstanbul Fetih filmi, sahilleri dolduran vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Haliç üzerine kurulan platformda ise Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verdi. Programın sonlarına doğru yapılan ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi ise İstanbulluları büyüledi.

Bu özel şov için 16 m X 68m Boyutlarında 1088 metrekarelik dev ekranda 8 adet projeksiyon cihazı ve watchout sistemi kullanıldı. 8w ile 40w arası güçlere sahip 6 tanesi çok renkli, 10 tanesi yeşil, 16 lazerle dev lazer gösterisi gerçekleştirildi. 620 parça Pyro teknik malzeme ve alev efektleriyle ile filme ve lazer gösterilerine senkronize efekt görüntüler yapıldı. 121 adet su pompası, 210 fıskiye ile 100 M genişliğinde 28 M yüksekliğe ulaşan, 45 Adet LED su aydınlatma ile desteklenen 24 farklı efekt özelliği olan su gösterisi platformu yapıldı. Gösteriler için 8 ayrı sahra tipi jeneratörden 2200 kw elektrik kullanıldı. Deniz yüzeyinden üç farklı noktadan 8100 adet havai fişek ile gösteri yapıldı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.