Haberler

TESK, pazar günleri AVM''lerin kapanmasında ısrarlı

Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Cumhuriyet
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezleri içindeki büyük mağazaların faaliyetlerinin bayram, resmi tatil ve pazar günleri yasaklanması, diğer günler çalışma saatlerinin ise 10.00-20.00 saatleri arasında 10 saati geçmemek üzere belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Alışveriş Merkezleri Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Taslakla ilgili görüşlerini Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''na da bildirdiklerini kaydeden Palandöken, taslakta, alışveriş merkezlerinin, büyük mağazaların ve zincir mağazaların kuruluşuna izin verilmesi amacıyla oluşturulan sistemin AB uygulamalarına uygun değerlendirilemediğini öne sürdü.

Taslakta, söz konusu izinlerin belediyeler ve valilikler tarafından verilmesinin öngörüldüğünü, bu konuda oluşturulan değerlendirme komisyonunun ise bir danışma birimi olarak teşkil edildiğini kaydeden Palandöken, ''''Bu konudaki izin inisiyatifinin katılımcı bir yaklaşımla oluşturulacak komisyon veya kurullarda olması gerektiği görüşündeyiz. Tasarı bu haliyle devlet ağırlık hiyerarşik yapı oluşturmakta, katılımcı demokrasi anlayışına da aykırı'''' diye konuştu.

Taslakta, alışveriş merkezleri ve büyük mağazaların çalışma saatlerinin tespiti yetkisinin belediye encümenleri ile il encümenlerine bırakıldığını belirten ve bu durumu eleştiren Palandöken, şu görüşleri kaydetti:
''''Bu konuda tasarıda açık bir hükme yer verilmesi ve bu bağlamda olmak üzere alışveriş merkezleri içindeki büyük mağazaların resmi tatil ve bayram günleri ile pazar günleri faaliyetlerinin yasaklanması, diğer günler çalışma saatlerinin ise 10.00-20.00 saatleri arasında 10 saati geçmemek üzere belirlenmesi uygun değerlendirilmektedir.''''

Palandöken, 5174 sayılı Kanuna konulan bir hükümle, ticaret odalarına kayıtlı olup ustalık belgesine sahip bulunmayan girişimcilerin iş yeri açabilmelerinin sağlandığını belirterek, bu uygulamanın sorunlara yol açtığını ifade etti. Bu durumun, büyük mağazalar, alışveriş merkezleri ve zincir mağazaların faaliyetleriyle yeni sorunlar yaratacağını dile getiren Palandöken, ''''Mesleki ehliyete sahip olmayanların iş yerlerinde meslek icra etmeleri tüketici güvenliği yönünden de son derece sakıncalıdır. Bu sakıncanın giderilmesi ve söz konusu çifte standart uygulamaların ortadan kaldırılması bakımından taslakta düzenleme yapılması gerekir'''' dedi.

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''''Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm ve Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın açıklandığı toplantıda, bir soru üzerine, ''''Artık AVM''leri bir kenara koyalım, AVM olmasın, AVM''ler pazar günü çalışmasın'', Böyle bir anlayışın olması mümkün değil. Biz burada halkın talebini öncelikli olarak düşünmek durumundayız'''' diye konuşmuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.