Haberler

Roma''nın yeni sanat mabedini Kutluğ Ataman açıyor

Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal
Avrupa''nın yeni çağdaş sanat mabedi Roma''daki görkemli 21. Yüzyıl Sanatlar Müzesi (Museum of Art for the XXI Century/ MAXXI), kapılarını Kutluğ Ataman sergisiyle açıyor. Mimarlık dünyasının ikon isimlerinden Zaha Hadid imzalı sıradışı mimarisiyle de dikkat çeken MAXXI''de açılan ilk üç süreli sergiden biri olan Ataman''ın ‘Mezopotamya Dramaturjileri'' sergisi, müzenin ‘Spazio'' başlıklı bölümünde yer alıyor. 12 Eylül''e kadar sürecek sergide Ataman''ın aralarında ‘Küba'', ‘Dome 2009'', ‘Column'' ve ‘Aya Yolculuk''un da olduğu sekiz video enstalasyonu bulunuyor.

Müze yöneticisi Anna Mattirolo, Whitewall Magazine''e yaptığı açıklamada açılışta işleri sergilenen sanatçıların çoğunun İtalyan olmasına rağmen neden Kutluğ Ataman''ın da yer aldığı sorusunu şöyle cevaplıyor: "Açılış sergilerinin hatırı sayılır kısmı İtalyan sanatçılardan oluşuyor fakat ‘Spazio'' başlıklı geçici bölüm farklı ülkeler ve altyapılardan sanatçıları da ağırlayacak. MAXXI, çağdaş sanatın farklı dil ve sesleri de içeren ve gelişimini sürdüren bir sanat olduğunun farkında. Kutluğ Ataman''ın sergisi de modernitenin Batı dışında nasıl sorgulandığı ve yorumlandığını araştırdığı için buna çok uygun."

2004''te Turner ödülünde finale kalan, Venedik Bienali, İstanbul Bienali ve Documenta 11 gibi saygın sergilere davet edilen Kutluğ Ataman ise Hürriyet''ten Deniz İnceoğlu''na yaptığı açıklamada "MAXXI çok önemli bir müze ve buranın açılış sergisini yapıyor olmak hem çok sorumluluk isteyen, hem de açıkçası korkutucu bir iş. Çünkü dünyanın gözünü üstümde hissediyorum" diye konuştu.

En prestijli mimarlı ödülü Pritzker''i kazanan ilk kadın mimar olan Irak asıllı Zaha Hadid''in tasarladığı MAXXI, İtalya''nın ilk ulusal çağdaş sanat ve mimari müzesi. Kapılarını yarın halka açacak müze, 10 yılda tamamlandı ve yaklaşık 150 milyon avroya mal oldu. Müze, toplam 29 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi.

Fotograf: AFP

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.