Haberler

Hasankeyf''ten bir çığlık daha!

Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Zaman Yazan: Yusuf Bülbül
Gitmeyenlere Hasankeyf''i anlatmak ne kadar zordur... Onun, Dicle''nin koynunda uyuyan halini; ayağını suya sokmuş genç bir kız gibi iç çekişini ya da toprağından ayrılmak istemeyen yaşlı bir adamın feryadını andıran duruşunu hangi cümlelere sığdırabilirsiniz ki...

Hasankeyf küs, suskun ve kırgın şimdi... Tıpkı usta fotoğrafçı Coşkun Aral''ın dediği gibi; "Hayatını yüzüne nakşettiği bu sular, biriktirdiği tüm anıları da beraberinde götürmekte. Ona yazılan tüm ağıtlar anlamını kaybetmiş, boğulmaktan kurtulmak istercesine uzanan Hasankeyf''in elleri boş, çaresiz. Kollarının arasından akıp giden Dicle, eskisi gibi dost değil. Ona tepeden bakan bu gözler yaşlı. Göklere haykırdığı sesini sular dinlemiyor, bulutlar uzak; Hasankeyf elimizden kayıp gidiyor..."

Çığlıklar yerine ulaşır mı bilinmez ancak, ''Hasankeyf Yok Olmasın'' diye çırpınanlar boş durmadı. Merak edip de gidemeyenlere, Hasankeyf''i İstanbul''a taşıdı. Dicle''nin şırıltısı, alaca yalıçapkını, kızıl akbaba ve küçük kerkenezin sesi duyulmuyor belki ama onların gerçeğini aratmayan fotoğrafları Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi''nin duvarlarını süslüyor.

Doğal zenginlikleri ve 15 bin yıllık geçmişi ile UNESCO''nun ''Dünya Mirası'' kriterinden dokuzunu sağlayan dünyadaki tek yer Hasankeyf, bu kez de usta fotoğrafçıların objektifinde hayat buldu. Rezan Has Müzesi ve Sınır Tanımayanlar Fotoğrafçılar Grubu tarafından hayata geçirilen "Hasankeyf''i Bilir Misin" fotoğraf sergisi ve aynı adlı kitabın tanıtımı önceki gün Rezan Has Müzesi''nde yapıldı. Sergi; Coşkun Aral, Tahsin Aydoğmuş, Okan Bayülgen, Mithat Bereket, Kutup Dalgakıran, Zekai Demir, Saygun Dura, Ali Konyalı, Naz Köktentürk, Levent Yalınay ve Tamer Yılmaz''dan oluşan farklı disiplinlere sahip fotoğrafçıların fotoğraflarından oluşuyor.

Yukarıda adlarını andığımız fotoğrafçılar, Ekim 2009-Nisan 2010 arasında 6 ay süreyle Hasankeyf''e giderek özel bir çalışma gerçekleştirdi. Hasankeyflilerin de ilgiyle izlediği fotoğraf çekimlerinde her sanatçı kendi bakış açısıyla bu eşsiz bölgeyi görüntüledi. Günümüz teknolojisi dijital makinelerin yanı sıra analog fotoğraf makineleri ile renkli ve siyah beyaz filmlerin kullanıldığı fotoğraflarda Coşkun Aral ve Mithat Bereket haberci kimlikleriyle objektiflerini Hasankeyf''e çevirirken, Naz Köktentürk, Kutup Dalgakıran ve Tahsin Aydoğmuş ''belgesel fotoğrafçı'' gözüyle bölgeyi ele aldı. Saygun Dura, Hasankeyf''in suyla olan birlikteliğini ortaya koyarken, Tamer Yılmaz ''mimari''ye odaklandı. Bölgenin doğasını Okan Bayülgen, kültürel mirasını Ali Konyalı belgeledi, Levent Yalınay ise Hasankeyf''i panoramik fotoğraflarıyla sergiye taşıdı.

Sergi 31 Ağustos''a kadar Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi''nde ziyaretçilerini beklerken, fotoğrafların tamamının yer aldığı kitap, Rezan Has Müzesi tarafından meraklıların ilgisine sunuldu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.