Haberler

Urla, şimdi bir başka mavi

Tarih: 1 Haziran 2010 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, biyolojik atıksu arıtma yatırımıyla birlikte Urla''nın en büyük çevre sorununu çözdü. Sistemin eksiksiz işleyişi için son rötuşlara başlayan Büyükşehir, turistik ilçenin kanal alt yapı problemlerini de tümüyle ortadan kaldırmış olacak.

İzmir''in turistik ilçelerinden Urla''nın en büyük problemlerinden biri olan altyapı sorununu hizmete aldığı İleri teknoloji ve Urla Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile çözen ve arıtmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için eksik kanal hatlarını tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi ilçede 2. etap kanal çalışmalarına başlıyor. 25.4 kilometrelik kanal yatırımı ile Urla merkez, İskele, Çeşmealtı, Zeytinalanı ve Şirinkent Mahallesi''nde eksik kalan ve foseptikle toplanan evsel atıklar, sağlıklı bir kanal sistemine kavuşturulacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak çalışmalar bir yılda tamamlanacak. Proje kapsamında ayrıca, 2. Çay Sokak civarında yaşanan yağmursuyu probleminin çözümü için de 400 metre uzunluğunda menfez döşenecek.

"Temiz deniz" için yatırım seferberliği
Urla''da biyolojik atıksu arıtma tesisinin hizmete alınmasıyla birlikte atıksular artık biyolojik arıtmadan geçiriliyor ve temiz olarak denize veriliyor. İlçenin en büyük çevre sorununu çözen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılı başında tesisi hizmete almış ve 4 milyon 390 bin TL''lik yatırım yapmıştı. Urla Merkez, İskele, Çeşmealtı, Kalabak ve Zeytinalanı bölgelerinin atıksuyunu arıtan tesis ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1.8 milyon TL''lik yatırımla İller Bankası tarafından yapılamayan ve yeni yerleşime açılan alanlarda foseptikle toplanan evsel atıklar için de kanal sistemi oluşturmuştu. 30.4 kilometrelik kanal şebekesi döşenerek yine geçtiğimiz yıl arıtma tesisine entegre edilmişti. 25.4 kilometrelik kanal hattının da tamamlanmasıyla birlikte ilçede 225 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi atıksu arıtma tesisine bağlanmış olacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.