Haberler

Nâzım Hikmet anılıyor

Tarih: 3 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Nâzım Hikmet, ölümünün 47. yılında Antalya ve İstanbul''da çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Şairin Moskova''da hayatını kaybettiği 3 Haziran''da Antalya''da Fazıl Say imzalı ‘Nâzım Oratoryosu'' seslendirilecek. Konserde Fazıl Say''a şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Çoksesli Korosu, şiirde Genco Erkal, vokalde Sertab Erener ve Güvenç Dağüstün eşlik edecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı''nın düzenlediği etkinlik kapsamında saat 21.30''da Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu''ndaki konserden önce de, Antalya Belediyesi''nin Mehmet Aksoy''a yaptırdığı ‘Nâzım Hikmet Hapiste'' adlı heykel Karaalioğlu Parkı''na dikilecek.

Nâzım Haydarpaşa''da
İstanbul''daysa İstanbul 2010 Ajansı ‘Haydarpaşa Garında Bahar'' başlıklı bir etkinlik dizisiyle Nâzım Hikmet''i yad ediyor. İstanbul''un aldığı göçün simge mekânlarından biri olan Haydarpaşa Garı''ndaki etkinliklerin teması ‘Nâzım Hikmet'' ve ‘Göç''. Bugün 12.00''de ‘Memleketimden İnsan Manzaraları'' şiirinin okunmasıyla başlayacak etkinlikte Haydarpaşa Garı''nın açık alanları tiyatro, tren vagonları sinema salonlarına dönüşecek. Etkinlikler geceye dek sürecek.

Mehmet Ulusoy''un rejisiyle Nâzım''ın ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?''sü bugün 21.30''da sahnelenecek. Yarın ise Sait Faik''in aynı adlı eserinden sahneye uyarlanan, ‘Semaver ve Kumpanya''. Cumartesi-pazar günleri 18.00''de ise ‘Güneşli Pazartesi'' sahnelenecek. Ayrıca ‘Mavi Gözlü Dev'' ve ‘Gurbet Kuşları'' gibi filmler gösterilecek.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi''nin her yıl 3-6 Haziran arasında düzenlediği ‘Nâzım Günleri'' de bugün başlıyor. Film gösterimleri, konserler, tiyatrolar, şiir ve müzik dinletilerinin yer aldığı etkinlikte bugün ‘Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim'' oyunu izlenecek. Etkinliğin kapanışı ise 6 Haziran Pazar akşamı 20.30''da Nâzım Kumpanya''nın ücretsiz konseriyle yapılacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.