Haberler

''Akaretler Mustafa Kemal Müzesi'' açılışa hazır

Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul Akaretler''de, Ulu Önder Atatürk''ün bir süre kaldığı ev, Vakıflar Genel Müdürlüğünce müze olarak açılışa hazır hale getirildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Akaretler Yokuşu Sıraevleri''ndeki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk''ün 1912-1919 yılları arasında sık sık kaldığı, annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Atadan ile manevi oğlu Abdurrahim Tunçak''ın kiracı olarak oturdukları 3 katlı, 540 metrekare kullanım alanına sahip evin müzeye dönüştürülmesi çalışmaları tamamlandı. Yurttaşların ziyaretine açılacak müzede, Atatürk''e ait eşyaların yanı sıra dönemin tarihi eserleri de sergilenecek. Müzede ayrıca çeşitli video gösterileri, belgeseller ve filmlerle Balkan Savaşları, göç ve Milli Mücadele temaları anlatılacak.

Atatürk''ün İstanbul''da kiraladığı ilk ev
İstanbul Beşiktaş''ta bulunan Sultan Abdülhamid Han-ı Sani Hazretleri Vakfı''na ait Akaretler Sıraevleri, Sultan Abdülaziz döneminde Dolmabahçe Sarayı çalışanları için lojman olarak yaptırıldı. Anıtsal ölçüde yapılmış saray destekli ilk toplu konut örneği olan ve (W) şeklinde caddeler üzerine kurulan evler, kademeli olarak ve bitişik nizamda yapıldı.

Yapıldığı günden bu yana bazı sanatçı ve kurumlar tarafından kiralanan sıra evlerin 133 konutundan biri olan günümüzde 36 numaralı ev, Atatürk''ün İstanbul''da kiraladığı ilk ev olma özelliğini taşıyor.

Atatürk, Balkan ve I. Dünya savaşları sırasında cephelerden ayrılıp İstanbul''a geldiği günlerde ailesi ile bir süre ikamet etti. Bu evde, dil bilimci Ferdinand Saussure ile tanışan Atatürk, daha sonra hayata geçireceği bugün kurumsal yapısı değişen Dil ve Tarih Kurumunun ilk nüvelerini burada attı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.