Haberler

İtalya''dan müze manzaraları

Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Adalet Cingöz
Zaha Hadid''in tasarladığı İtalya''daki çağdaş sanat müzesinin açılışında neler yaşandı? Mardin''de bienal başlıyor. Sanat dünyasından son dedikoduları Adalet Cingöz aktarıyor.

Fulya''daki Real marketin önünde bir Christo ve Jeanne-Claude yerleştirmesi gördüm sandım... 1970''li yıllara ışınlandım.;

Leyla Gencer''in anısına yapılan anıt heykeli henüz halka açmamışlar.

Beyaz saten kalın bir kumaşla kaplamışlar. Enine kalın, mavi iplerle sarmışlar. Bu resmen intihal değil de nedir?

Maxxi Müzesi''nin açılışında İtalyan kadınlar ince topuklu pabuçlarıyla zor anlar yaşadı.

Müzenin zemininin çoğu şehir ızgaralarındandı çünkü... Araya giren topuk orada kaldı. Ter içinde şık kadınlar... Fellini severdi bu manzarayı...
Zaha Hadid çok somurtkan ama renkli giyinmeyi seviyor.

Çingene pembesi bir ruj, sarı bir kaftan vardı özel açılışta üzerinde. Elbette göz kalemi kaşına kadar çekili.

Roma''da Alfredo''da makarna yerken İstanbul Bienali direktörü Bige Örer ve İKSV genel müdür yardımcısı Ömür Bozkurt''u gördüm.

İkili, nefes almamacasına ''pasta'' yiyordu.

Zaha Hadid''in tasarladığı Maxxi Müzesi''ni, Rem Koolhaas''ın OMA''sının yaptığı Seattle Halk Kütüphanesi''ne benzettim.

Biraz o kütüphane, biraz Kanyon ve biraz da döne döne hem de sergiye bakarak çıktığınız rampasıyla New York Guggenheim...

Görkemli evet. Ama baskın işte... İşleri bastırıyor. Kim ne derse desin. Bir çağdaş sanat müzesi fazla kendinden bahsetmemeli.

Bir çağdaş sanat müzesinin en büyük numarası, işlerini farklı açıdan izleyiciye en kolayından ve eğlencelisinden gösterebilmesinde değil mi?

Bir çağdaş sanat müzesi tasarımının maharetli olanı, izleyicinin işlerle diyaloğunu en çok artıranı, izleyicinin manzarasını en çok çoğaltanıdır...

Maxxi manzarayı çoğaltıyor evet ama sizinkini değil, kendisininkini...
Roma''dan geldiğim gibi kendimi Mardin uçağında buldum. Bienal için...
Bütün İstanbul sanat dünyası uçağa sığmıştı.

Aslı Sümer, Çınar Eslek, Kemal Yılmaz, Canan Dağdelen, Ahmet Müderrisoğlu, Cem Erciyes, Mürüvvet Türkyılmaz, Yeşim Turanlı...

Mardin''in dört bir yanı AbbaraKadabra afişleriyle süslenmiş.

Suriye''den gelen kum fırtınası yüzünden bazı işlerin yerleştirilmesinde küratör Döne Otyam epey zorlanmış.

Böyle bir yarışma düşündüm. En zor şartlarda en iyi sergiyi kurma yarışması... Sergi kurma şampiyonu kim olacak?

Şanghay''da yaşayan Defne Ayas, kısa bir süreliğine İstanbul''daydı. Ayas, Performa, ArtHub gibi çok katmanlı siyasi ve aktivist sanat projelerinin başında.

Defne Ayas, hem Asya hem de Amerika''daki gururumuz.

Ayas''ın projelerinin samimi ve kucaklayıcı bir yaklaşımı var çağdaş sanatla birlikte hayata.

Bunlarda rahatlıkla bir astrofizikçiyle bir siyaset bilimci, bir edebiyatçıyla bir sanatçı yan yana bir adada gelebiliyor örneğin...

Nazan Ölçer''in de çektiği... ''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a - Bir Başkentin 8000 Yılı'' sergisinin basın toplantısı apar topar ertelendi.

İngiltere''deki British Museum, Hollanda''daki Rijksmuseum ve Rusya''daki Hermitage Museum''dan ödünç alınan eserler müzeye geç gelmiş çünkü...

Bu sergiyi mutlaka görün. Paris''te görmüş biri olarak İstanbul''da tekrar göreceğim...

Yıldız Teknik Üniversitesi sanat ve tasarım fakültesinin uzun zamandır içinde bulunduğu sıkıntılar dün açılan ''Afişe'' sergisiyle afişe oldu.

Sergi, birtakım kurumların kalkıp bazı eski alışkanlıkları tepeden inmeci yönetim anlayışıyla piyasacı eğilimlere teslim etmesinden yola çıkıyor.

Örnek; Emek Sineması. Örnek; Beyoğlu Olgunlaştırma Enstitüsü. Örnek; Middlesex Üniversitesi felsefe bölümü.

Bu meseleleri dert edinen ''Afişe'' sergisi, ürettiği afişler, açılışta planlanan yemek ve şenlik aracılığı ile herkesi süreci konuşmaya davet ediyor.

Sanatçılar arasında Ahmet Öğüt, Burak Delier, Ekin Saçlıoğlu, İnci Eviner, İz Öztat, Önder Özengi, Özgür Erkök, Seda Hepsev... ...Sergin Keyder, Şafak Çatalbaş, Zeren Göktan, Zeynep Günsür gibi isimler var. Yer: Yüksel Sabancı sanat merkezi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.