Haberler

Haydarpaşa Garı''na sanat geldi

Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Zaman Yazan: Ayhan Hülagü
Haydarpaşa Tren Garı; tiyatro, sinema ve dans gösterileriyle adeta bir sanat merkezine dönüştü. Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın düzenlediği etkinlikler, bekleme salonlarında ve vagonlarda yapılıyor.

Haydarpaşa Tren Garı yıllarca "İstanbul''un taşı toprağı altın" deyip yollara düşen Anadolu insanının umut dolu hikâyesine ev sahipliği yaptı. Garın hüzünlü yüzü önceki gün Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın düzenlediği edebiyat okumaları, tiyatro ve film gösterimleri ile yeniden gülmeye başladı. Haydarpaşa Garı birkaç gün önce bu değişim için hazırlanmıştı aslında. Tarihi merdivenler ile iskele arasında kalan alan bin kişilik açık hava sahnesine, tren vagonları ise sinema salonuna çevrilmişti.

İstanbul''un 8 bin 500 yıllık tarihinde İstanbul''u İstanbul yapan hikâyeleri anlatıp filmlerini paslı vagonlarda meraklısının beğenisine sunmaktı amaç. "Nazım Hikmet" ve "Göç" temalı gösteriler, önceki gün öğlen saatlerinde Hikmet''in Memleketimden İnsan Manzaraları şiiriyle başladı. Ardından 1941''den sonra Bursa Hapishanesi''nde geçirdiği dönemi yansıtan Mavi Gözlü Dev beyazperdeye yansıtıldı. Haydarpaşa Garı bugün ve yarın çocukların sesiyle şenlenmeye devam edecek. Yeni bir hayat kurma umuduyla İstanbul''a gelenlerin içine düştükleri yaşam kavgasını anlatan İstanbul İstanbul adlı oyun bugün saat 17.00''yi gösterdiğinde seyircinin karşına çıkacak.

Semaver Kumpanya, iki gün boyunca 12.00''de Işıl Kasapoğlu''nun yazıp yönettiği Nasrettin Hoca adlı gösteriyle çocukları eğlendirecek. Bugün 13.00-16.00-18.30''da ise Hülya Koçyiğit ile Rahmi Saltuk''un rol aldığı Almanya Acı Vatan adlı film gösterilecek. Yarın aynı saatlerde Avrupa''daki işgücü açığını kapatmak için Anadolu''nun çeşitli köylerinden yola çıkan ilk işçilerin göçünü bir çocuğun gözünden anlatan Gönlümdeki Köşk Olmasa yayınlanacak. Etkinliklerin en dikkat çekici çalışmalarından biri de Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu''nun sahnelediği Güneşli Pazartesi adlı dans tiyatrosu şüphesiz. Erkekler arasındaki dostluğu anlatan oyun bugün ve yarın 18.00''de izleyicinin beğenisine sunulacak. Sokak Müzisyenleri ve Sanatçıları gün boyunca farklı enstrümanlarla şölene ortak olurken, şenliğin son konserini bugün 21.30''da Göçebe Şarkılar grubu verecek. Bütün etkinliklerin ücretsiz yapıldığını hatırlatalım.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.