Haberler

Sponsor aranıyor

Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Karaburun''da dalış turizmini geliştirmek için kurulan sualtı arkeoparka hibe edilen, Kıbrıs Harekâtı''nda kullanılmış kargo uçağının uygun şekilde batırılması için sponsor aranıyor.

İzmir''in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan Beldesi Belediyesi, dalış turizmini geliştirmek amacıyla 4 yıl önce Türkiye''nin ilk sualtı arkeoparkını yapmak için harekete geçti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı''ndan "yapay resif" için izin alan belediye, geçen yıl M.Ö. 600''lü yıllarda Ege Denizi''nde kullanılan bir yük gemisinin replikasını yaptırarak denize batırdı. Dalış meraklılarının ilgisini çekmek için denize bir de kargo uçağı batırmayı planlayan yetkililer, 2 yıl önce Hava Kuvvetleri''nden bir kargo uçağı talep etti. Hava Kuvvetleri 1974''teki Kıbrıs Barış Harekâtı''nda paraşütçüleri taşıyan, daha sonra kargo ve yük taşımacılığında kullanılan, 1998''de ise hurdaya ayrılan C-47 tipi bir kargo uçağını belediyeye hibe etti. 19 metre uzunluğunda, 32 metre kanat açıklığında ve 7 bin 700 kilo ağırlığındaki "gazi" uçak, parçalara ayrılarak karayoluyla Kayseri''den Mordoğan''a 3 günde getirildi. Yeniden monte edilen uçak ziyarete açıldı. Belediye uçağın nakliyesi için 12 bin, sökülüp yeniden monte edilmesi için de 6 bin TL ödedi.

Sponsprlara plaket

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı da uçağın doğaya zarar vermeyecek şekilde temizlenip, çevreye herhangi olumsuz etkisi olmayacak şekilde, önceden belirlenmiş "yapay resif" alanına batırılmasına izin verdi. Ancak Mordoğan''da bulunan Büyük Liman''da sergilenen gazi uçağın denize uygun şekilde batırılabilmesi için bile binlerce dolar gerekiyor. Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yüzer vincin maliyetinin 3 bin, römorkörlerle İzmir''den Mordoğan''a getirip götürülmesinin ise 12 bin dolar olduğunu, bu bedelin sigortayla birlikte 17 bin doları (27 bin 200 TL) bulduğunu söyleyerek, uçağı batırmak için sponsor aradıklarını vurguladı. Sponsorların isimlerinin pirinç plaketlerle uçağın üstüne monte edileceğini belirten Çakır, "Eğer sponsor bulursak uçağı bu ay törenle batıracağız. Ama bu işe gönül vermiş birkaç kişi dışında destekçi bulamadık. Bu proje gerçekleşirse sualtı turizmi gelişecek, belki de bugünün gençleri, yarının dalgıçları ve dalgıç rehberleri olacak" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.