Haberler

11 milyon euroluk Türk yatı Monaco''da görücüye çıkacak

Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Referans
Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle tamamlanan ‘Clear Eyes'', 43 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde. Lüks yat, 14 yolcu ve 8 personel kapasiteli.

Muğla''nın Bodrum ilçesindeki İçmeler Tersanesi''nde 3 yıl önce kurulan Türk-Alman ortaklı şirketin yaptığı 43 metre uzunluğundaki çift direkli, 11.3 milyon euroluk yat denize indirildi. Monaco''da düzenlenecek fuarda sergilenecek yatın denize indirilişi sırasında renkli görüntüler oluştu.

İçmeler Mevkii''nde 3 yıl önce kurulan Türk-Alman ortaklı Pax Navi Yatçılık ve Limitet Şirketi tarafından tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından yapılan 43 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde, çift direkli ‘Clear Eyes'' adlı çelik gulet yatın denize indirilmesi için Nazif Cengiz Tersanesi''nde tören düzenlendi.

2.5 yılda tamamlandı
Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Liman Başkanı Eray Aykanat, şirketin Alman ortağı Christian Engel ile proje müdürü ve Türk ortağı Erkin Yağcı''nın verdiği kokteyl sonrasında göz kamaştıran yat törenle denize indirildi. Şirketin Türk ortağı Erkin Yağcı, 5 VIP kamara ile donatılan 14 yolcu ve 8 personel kapasiteli yatın, ekim ayında Monaco''da yapılacak Uluslararası Yatçılık Fuarı''na Bodrum''u temsilen katılacağını belirtti. Yağcı şöyle dedi: "Tamamı Türk işçilerinin çalışması sonucu 2.5 yılda tamamladığımız yat, Ege ve Akdeniz''de dünya denizcilik sektöründe kalite ve dayanıklılığın belgesi olarak kabul edilen ABS ve MCA klasmanında, Ege ve Akdeniz''de yapılan tek yat olma özelliğini taşıyor. Yatı 11.3 milyon euroya satışa çıkardık. Yata şu anda birden çok talip var ancak amacımız bir süre yatın tanıtımını yaptıktan sonra satmak."

Alman ortak memnun
Alman işadamı Christian Engel ise şunları söyledi: "Türk mühendis ve işçilerinin yaptığı yat, başta Almanya olmak üzere İtalya, İspanya ve Yunanistan''da büyük övgüler aldı. Yatın denize inmeden bu kadar övgü alması, burada yaptığımız işin kalitesini ve anlamını ortaya koyuyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Dünyanın gözde turizm merkezlerinden Bodrum''da Türk ortaklarımızla yaptığımız yatırımın yerinde olduğunu görmek bizleri mutlu etti."

Daha sonra 300 ton ağırlığındaki ‘Clear Eyes'' denize indirildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.