Haberler

Ulucami''nin duvarları kuru buzla temizleniyor

Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Zaman Yazan: E. Tuna Alatürk
Bursa Ulucami''de devam eden çevre ve bahçe düzenlemeleri kapsamında duvarlar kuru buzla temizleniyor. Yıllar içinde rengi koyulaşan küfeki taşları orijinal dokusuna zarar vermeyen özel bir yöntemle temizlenecek. Çalışma sonunda taşlar ilk günkü parlaklığına kavuşacak.

Bursa Ulucami''nin çevre ve bahçe düzenleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Bursalı Asiya firması tarafından Ulucami''in tarihî duvarları orijinalliği bozulmadan buzla temizleniyor. Ramazan ayına yetiştirilmesi planlanan çalışmalar kapsamında caminin duvarlarında da temizlik çalışmaları başladı. Küfeki taşlarına zarar vermeyen özel bir yöntemle yapılacak temizlik sonunda tarihî duvarlar ilk günkü parlaklığına kavuşacak.

Çalışmaları yürüten firma yetkilisi Ali Öztürk, Türkiye''de yeni olan sistemle ilgili şu bilgileri verdi: "Bursa''da buzla kuru temizleme yapan tek firmayız. Kuru buzu aslında yüzey temizliklerinde kullanıyoruz. Tarihî yapıların temizliği açısından yeni ve etkili bir teknoloji. Çevre kirliliği açısından problem oluşturmuyor ve yüzde 100 netice alınıyor."

Ulucami''de şu anda deneme çalışması yaptıklarını anlatan Ali Öztürk, Anıtlar Yüksek Kurulu''nun onay vermesi halinde temizlik işleminin tamamını bu yöntemle yapacaklarını vurgulayarak, "Şu anda deneme çalışması yapıyoruz, onay aldığımız zaman Ulucami''nin tamamının dış yüzeyini temizleyeceğiz." şeklinde konuştu. Karbonmonoksit gazının sıkıştırılarak buz haline getirildiğini anlatan Öztürk, elde edilen buzun kompresör yardımı ile tazyikle yüzeye püskürtülerek temizliğin yapıldığını anlattı. Ali Öztürk, elde edilen kuru buzun yüzeye çarptığı anda gaza dönüşüp uçmasına rağmen, kirin yüzeye düştüğünü söyledi.

Çevre ve bahçe düzenlemesi devam ediyor

Bu arada, Bursa Büyükşehir Belediyesi''nin 1 milyon TL''ye ihale ettiği Ulucami bahçesindeki çevre düzenlemesi çalışmaları da sürüyor. Cami bahçesinde cenaze namazının kılındığı alandaki çitle çevrili bölge yeniden düzenlenerek genişletildi. Palmiye ağaçlarının sabit tutulduğu alandaki toprak zemin kaldırılarak, daha fazla cemaatin rahatça cenaze namazı ve cuma namazı kılabileceği büyük bir alan ortaya çıkarıldı. Abdest alma çeşmeleri daha geriye çekilerek, zemin yarım metre aşağıya indirilip, caminin dışındaki su tahliyesini sağlayan drenaj kanalları aktif hale getirildi. Böylece caminin orijinalliği korunurken, iç duvarlara ise rutubet sızması önlenecek. Diğer taraftan bahçenin zeminindeki taşlar kaldırılarak çok daha düzgün pürüzsüz yer tuğlaları döşeniyor.

Ulucami''nin kuzeyindeki alt avludaki şadırvanların üzerleri, orijinalinde olduğu gibi ahşap kubbelerle örtülecek. Böylece caminin avlusu da abdest almak isteyenler için daha korunaklı hale gelecek. İç mekândaki başarılı restorasyon çalışmasından sonra 6 ay içerisinde bahçenin de tamamen güzelleştirilmesi ile Ulucami turizm bakımından tam bir hizmet vermeye başlayacak. Caminin içinde, görüntü kirliliği oluşturmayacak şekilde yerleştirilen güvenlik kameraları ile sürekli gözetleme gerçekleştirilecek. Cami, polis tarafından 24 saat boyunca MOBESE merkezinden kameralarla takip edilecek.

Ulucami''nin çevre düzenlemesini yapan Günçe İnşaat yetkililerinden Musa Çıkar da, projede bazı değişiklikler olsa da çalışmaları büyük oranda Ramazan ayına yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.