Haberler

Fay hattına imar kararı!

Tarih: 10 Haziran 2010 Kaynak: Evrensel
İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO), Sakarya''nın Akyazı ilçesinde Kuzey Anadolu Fay Hattı''nın her iki tarafına 10''ar metreye kadar imar izni verilmesini eleştirdi. İzni veren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı''nı uyaran İMO, kararı "aymazlık" olarak nitelendirdi.

İMO''dan yapılan yazılı açıklamada, basında çıkan haberlere göre "Marmara depreminin ardından Akyazı ilçesinin Fatih, Cumhuriyet ve Konualp mahallelerinde Kuzey Anadolu Fay Hattı''nın geçtiği 2 bin 850 metrelik hattın her iki tarafında 75''er metreden olmak üzere 150 metre genişliğinde koruma bandının, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı''nın kararıyla her iki taraf için 10''ar metreye indirildiği"nin öğrenildiği dile getirildi. "Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı''nın bu kararı, kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır" denilen açıklamada, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999''da yaşanan depremler sonrası alınan tedbirlerin rafa kaldırılmasının utanç verici olduğu bildirildi. Alınan tedbirlerin amacının yalnızca can güvenliğini korumak ve olası mal kayıplarını aza indirmek olduğu vurgulanan açıklamada, "Hiçbir kurumun ve idari makamın, insanların can güvenliğini açık biçimde tehlikeye atacak yönde bir karar alma hakkı olamaz. Yeni rant alanları yaratmak, arsalara değer kazandırmak gibi gerekçelerle ‘can güvenliği'' hiçe sayılamaz" denildi.

Akyazı''da deprem riskinin 10 yıl içinde yüzde 83.8 olduğu belirtilen açıklamada, buna rağmen bölgenin yapılaşmaya açılmasının anlaşılır olmadığı dile getirildi. Açıklamada, "Akyazı ilçesiyle ilgili verilen bu karar, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı''nın kuruluş amaçlarına aykırıdır ve derhal geri alınmalıdır. Kararın geri alınmaması, benzer yöndeki girişimleri artıracak ve geri döndürülemez gelişmeler yaşanmasına neden olacaktır" denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.