Haberler

Karadeniz''de Bir Zafer Daha

Tarih: 10 Haziran 2010 Kaynak: Evrensel
RİZE İdare Mahkemesi, Çayeli ilçesi Senoz Vadisi''nde yapımı tamamlanma aşamasına gelen Uzundere Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu" kararı için yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan yaptığı yazılı açıklamada, bir firmanın, Uzundere Regülatörü ve HES projeleriyle ilgili üretim lisansı aldığını; Rize İdare Mahkemesi''nin, daha önce "ÇED gerekli değildir" kararı için önce "yürütmeyi durdurma" ardından iptal kararı verdiğini hatırlattı.

Şirketin bu kararlara karşın çalışmalarını sürdürmeye devam ettiğini iddia eden Şan, "HES projesinde yasadışı çalışma yapıldığı şikayetleri üzerine Rize Valiliği inceleme başlatmış, Çevre ve Orman Müdürlüğü çalışmaları durdurmuştu. Bu tarihten sonra da HES inşaatında yasal olmayan, yargı kararlarını dinlemeyen kaçak çalışmalar yapıldığı yönünde yöre halkının başvuruları yanıtsız kalmıştı. 20 Mayıs 2010 tarihinde, Enerji Bakanlığı tarafından HES santralinden yüksek gerilim hatlarına 154 bin voltluk yüksek gerilim verileceği açıklanmış, ancak geçici kabul işlemleri tamamlanamadığı için enerji verilememişti" dedi.

VADİNİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ
Çevre ve Orman Bakanlığı''nın proje için nisan ayında "ÇED olumlu" raporu verdiğini hatırlatan Şan, şöyle devam etti: "Bunun üzerine Senoz Yöresi Derneği ve halkı, yürütmesi durdurulmuş olmasına karşın bugün yapımı tamamlanan ve üretim aşamasına gelen HES için verilen bu olumlu rapor için de Rize İdare Mahkemesi''nde yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı. Rize İdare Mahkemesi, bir kez daha Uzundere-1 HES projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dere ve vadi katliamının yanında, yargı kararları yok sayılarak hukukun da katledildiği Senoz''da, yeni bir hukuk zaferi daha kazanıldı. Senoz Vadisi''nin geleceği açısından büyük önem verdiğimiz bu karar, aynı zamanda bölgemiz ve ülkemizin bütün vadilerinde verilen demokratik ve hukuksal mücadelelerin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha kanıtladı."

Şan, HES inşaatları için açılan 65 davadan sonuçlanan 29''unda "yürütmeyi durdurma ve iptal" kararı verildiğini, diğer davaların devam ettiğini, HES inşaatlarıyla mücadelenin hukuksal bir zemine oturduğunu kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.