Haberler

İstanbul 22 dereyi Dünya Bankası kredisi ile ıslah ediyor

Tarih: 10 Haziran 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou''yu ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceliği bulunan 22 dereyi Dünya Bankası''ndan alacakları krediyle ıslah edeceklerini açıkladı.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı Saraçhane Belediye Sarayı''ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk ve Başkan Danışmanı Kortan Çelikbilek ile Dünya Bankası Türkiye Ofisi Direktörü Ulrich Zachau da yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Dünya Bankası ile çok iyi ilişkileri olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, bankadan alacakları 500 milyon dolarlık bir kredi paketi kapsamında 22 derenin ıslahını gerçekleştireceklerini söyledi. Başkan Topbaş, "Dünya Bankası ile belediyemiz arasında önemli ilişkiler var. Görüşmemizde 22 deremizin ıslahı konusundaki kaynağı konuştuk. Projelendirilme aşaması tamamlanan 6 dere ve daha sonra başlayacak diğer dere ıslahlarında bu kredinin bir kısmını kullanacağız" dedi.

İstanbul dünyanın finans merkezi oluyor
Dünya Bankası kredisinin geri kalan kısımlarını katı atık yönetimi ve mikro depremle ilgili bölgelendirme çalışmalarında kullanacaklarını vurgulayan Kadir Topbaş, Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou''nun İstanbul''un bir finans merkezi olması konusunu da yakinen takip ettiğini kaydetti.

"Sayın Başkan, dünyanın değişik yerlerinde de İstanbul''un dünyanın finans merkezlerinden biri olma yolunda olduğu görüşünün hakim olduğundan bahsetti. Hatta ABD''den de finans merkezinde bir yer edinmek için İstanbul''a gelen heyetlerden bahsettiler" diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Dünya Bankası ile ilişkilerimiz gayet olumlu ve iyi gelişiyor. Yaptığımız çalışmalar başarılı. Sayın Başkan Houerou ile bundan sonra sıkça görüşeceğiz, kendilerine teşekkür ediyorum. Daha önce İstanbul''a depremle ilgili mikro bölgeleme çalışmaları için krediler vermişlerdi. Şu anda da dere ıslahları başta olmak üzere çalışmalar yapıyoruz."

İstanbul''da olmaktan ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou da "Sayın Başkan Topbaş işbirliği çalışmalarımızı gayet iyi özetledi. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Kadir Topbaş, ziyaretin sonunda Houerou''ya İstanbul''u tanıtan cd ve kitap hediye etti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.