Haberler

Allianoi''nin ‘direniş posterleri''

Tarih: 10 Haziran 2010 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Oktay Ekinci
‘Sivil toplum''cu siyasilere, odalarına asmaları için en sivil armağan.

Filistinlilere "insani yardım" taşıyan Mavi Marmara''nın sivil yolcularına, İsrail askerlerinin silahlı saldırılarını ne insanlık ne de tarih affedebilir... Türkiye''yi yönetenlerin bu vahşeti nefretle "kınama"ları da hiç kuşkusuz "siyaset üstü duygu birliği"mizin sesidir.

Ne var ki "yardımsever İHH" için söylenen "sivil topluma saygı"nın başka alanlarda unutulması, bir tür "demokratik kayırmacılık" değil midir?

Örneğin Anadolumuzun "antik sağlık merkezi" Bergama yakınlarındaki Allianoi''nin sulara gömülmemesi için sürdürülen "sivil direniş" 6. yılında...

Bu "kültürel soykırım"dan vazgeçmeyenlerin "siyasi inat"ları da 6 yıldır artarak sürüyor.

1998''de başlayan kazılarda eşsiz bir "şifalı su kültürü" ortaya çıkınca, 2001''deki "sit" kararıyla yasal güvence sağlanmış, ne var ki inşaatı "yasadışı" tamamlanan Yortanlı Barajı''nda "boğulma"sı için de 2006''dan sonra "kazı izni" ve "ödenek" verilmemişti.

2004''te başlayan "gönüllüler hareketi"nde ise bir yandan hukuk mücadelesi sürdürülürken öte yandan da paneller, sempozyumlar, sergiler, konserler, belgesellerle... sayısız etkinlik düzenlendi.

Bir antik kentin kurtarılması için tarihe geçecek bu özverili mücadelenin son ürünü ise bin yıllara uzanan yaşanmışlıkları geleceğe aktarabilmenin "çağdaş uygarlık direnişi"ni simgeleyen posterler...

BİR ‘GARİP'' ÖDÜL
Allianoi''yi tehdit eden barajı en militanca savunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu! DSİ Genel Müdürüyken tarihi yutacak projeyi hukuka aykırı olarak tamamlatan, ardından bakan olunca da giderek artan "doğa düşmanı" uygulamaları yöneten Eroğlu''na Akdeniz Üniversitesi (AÜ) mayıs ayında "çevre ödülü" verdi!..

AÜ''nün bu "garip" ödüllendirmesi çevrecilerce eleştirilirken Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi de bakın nasıl tepki göstermişti: "Çevre Bakanı''nı ve ona ödül veren AÜ''yü, Türkiye''de 1700 HES''in adı geçtiği dereler, nükleer santrala gömülmek istenen Sinoplular, Sultan Sazlığı''nda su bulamayan flamingolar, İkizdere, Senoz, Çit Deresi, Loç Vadisi, Munzur, dört yanı inşaata dönen Artvin, sular şehri Saklıkent, Gökbük, Sülekler, Hasankeyf, Tortum, Yedisu, Macahel, Allianoi, Abant, Uzungöl, Çayeli Çataldere, Fındıklı dereleri, Palovit Vadisi, Çoruh, Giresun... asla affetmeyecek."

Bakalım "çevre"den sorumlu Eroğlu, AÜ''den aldığı çevre ödülünün yanına, tarihe "çevre ve demokrasi direnişinin simgesi" olarak geçmeye aday Allianoi posterlerini de asabilecek mi?

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.