Haberler

Hasarlı evi ver, yeni evi al

Tarih: 14 Haziran 2010
Depremde hasar gören evler için, yenisiyle değiştirme kampanyası başladı.

TOKİ, İstanbul Atakent Halkalı''daki inşaatı tamamlanmış bin adet konutu, evine ağır ya da orta hasar raporu verilen vatandaşlar için ayırdı. Zaman''ın haberine göre, "Evi yıkılma riski taşıyor" raporu bulunan vatandaşlara, kurum hemen anahtar teslim konut verecek. ''Hasarlı evini ver, yenisini al'' kampanyasına İstanbul''un her semtinde oturan kişiler başvurabilecek. Konutunun tapusu olan ve devletten herhangi bir kredi almayan vatandaşlar, müracaat etmesi halinde yeni evlerden edinebilecek.

TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir, depremde ağır ya da orta hasar görmüş, oturulamaz halde olan evlerin değerinin, Sermaye Piyasası Kurulu''ndan lisanslı uzmanlarca belirleneceğini söyledi. Ekspertiz raporunun daha sonra TOKİ İstanbul ofisine getirileceğini belirten Özdemir, "Biz de evinin bedelini peşinattan düşeceğiz. Aradaki fark ise 15 ya da 20 yıl taksite bölünecek. Halkalı''da bin adet konutumuz hazır. Başvuruda bulunanlara hemen dairesinin anahtarını teslim edeceğiz." dedi. Özdemir, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi''nde evi hasar görüp fakat elinde belgesi olmayan vatandaşların da rapor alarak bu kampanyadan yararlanabileceğini açıkladı. Şu anda bin konut ile sınırlı olan kampanya, vatandaşların talebine göre artırılarak satışa sunulacak.

İstanbul''da 17 bin adet orta ve ağır hasarlı konut bulunduğunu söyleyen Başkan Özdemir, vatandaşları riskli evlerden çıkarıp güvenli binalara taşımak istediklerini kaydetti. Yaklaşık 4 bin kişinin hasarlı evde oturmaya devam ettiğini dile getiren Özdemir, bu konutlarda oturmanın tehlikeli olduğunu ifade etti.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.