Haberler

Manda Çayı, çöp alanına döndü

Tarih: 14 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Şendil
İzmir Adalet Sarayı''nın hemen yanındaki çay, bilinçsiz vatandaşlarca atılan atıklar nedeniyle çöplüğe döndü.

İzmir''in yeni kent merkezi projelerinde yer alan bölgede bulunan Manda Çayı, adeta çöplüğe dönüştü. Türkiye''nin ve Balkanlar''ın en modern binası olan İzmir Adalet Sarayı''nın hemen yanında bulunan Manda Çayı, kısa bir süre önce de içindeki binlerce balığın zehirlenerek ölmesi ile gündeme gelmişti. Adliyenin etrafındaki çöp bidonlarına sığmayan ve dışarı taşan ve hatta bizzat derenin kenarına çöp torbalarıyla atılan çöpler, Manda Çayı''nı ''Çöp Çayı'' haline getirdi.

Islahı Büyükşehir''in

Çöp bidonlarının her gün boşaltımını yapan Bayraklı Belediyesi, derenin kenarındaki çöpleri, derelerin ıslahı İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne ait olduğu, İzmir Büyükşehir Belediyesi de dere kenarındaki çöp yığınlarını, derede sorun yaratmadığı için göremiyor. Böylece, buradaki çöplerle dere, dere olmaktan çıkıp, doğal çöp depolama alanı haline geliyor.

Adalet Sarayı çevresinden geçenler derenin kenarındaki çöpleri gördüğünde gözlerine inanamıyor. Kimilerine göre bu durum, derenin Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki sınır alanına girdiğinden, herkesin burada yapılacak işi birilerinin yapmasını beklemesinden kaynaklanıyor. Uzun vadede çöplerin yağmurlarla derenin içine düşmesi ile körfeze doğru birikecek büyük bir çöp dağı denizi de çok kötü kirleteceğe benziyor.

İzmir''e yakışmıyor

Avukat Yusuf Akın, çöp dağını her gün adliyeye gelip giderken gördüklerini ve hergün kalkmış olabileceğini ümit ettiklerini ancak aksine kirliliğin dah da arttığını belirterek, "Burada büyük bir çevre kirliliği yaşanıyor. Maalesef herkes buna seyirci kalıyor. Bazen görüyorum, çöp toplayan işçiler dahi sadece çöp bidonlarındaki çöpleri alıp gidiyor. Sanki o dere kenarındaki çöpler çöp değil, onların toplanmaması gerekiyor gibi muamele yapıyorlar. Modern bir şehire yakışmayan görüntüden bir İzmirli olarak şikayetçi olmamak mümkün değil" dedi
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.