Haberler

... Ve Uzundere''de "hayat" başladı

Tarih: 14 Haziran 2010 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından TOKİ''den satın alınan Uzundere''deki 2688 konutun ilk sakinleri evlerine yerleşmeye başladı.

Kadifekale heyelan bölgesinde oturan vatandaşlar, Uzundere''deki yeni konutlarına yerleşmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kentsel dönüşüm alanında uyguladığı en önemli çalışmalardan olan proje kapsamında, Uzundere''nin ilk sakinleri evlerine yerleşti. Elektrik ve sularını üstlerine aldıktan sonra evlerine yerleşmeye başlayan vatandaşlar Uzundere konutlarına hayat verirken, özellikle okulların kapanmasının ardından konut alanındaki nüfusun hızla artacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, TOKİ (Başbakanlık Toplu Konut İdaresi) tarafından yapılan 3080 konuttan 1.764 adedini Kadifekale heyelan bölgesindeki vatandaşlar için, 924''ünü de diğer kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere toplam 2688 konutu satın almıştı. Anahtar teslim sürecinin kademeli olarak devam ettiği Uzundere''deki konutlardan toplam 1095 hak sahibi yararlanacak.

1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla "afete maruz bölge" ilan edilen 420 bin metrekare (42 hektar) alan üzerindeki İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı.

Yeni konutlarına yerleşen vatandaşların görüşleri şöyle:

Abbas Devabacak: "Manzarası Kale''den daha güzel"
"Kadifekale Çift Minareli Merkez Camii''nden emekliyim. Kadifekale''de de deniz manzaralı 3 katlı evim vardı. Ama heyelan bölgesinde, tehlikeli olduğu için evleri boşaltma kararı alınınca hiç tereddüt etmeden Uzundere''ye gelmeyi kabul ettim. İnşaat sırasında Uzundere''ye gelip bakmıştım, evleri çok beğenmiştim. Buradaki manzara Kadifekale''den çok daha güzel ve her yeri görüyor. Kale''deki bayrağı bile buradan görebiliyoruz. Özellikle emekliler, buradan ev alıp da gelmiyorlarsa büyük hata ediyorlar. Sabahları balkona çıkıp çam kokusunu derin derin içime çekiyorum. Ömrüne ömür katmak isteyen gelir buraya. Sıcak havalarda bile özellikle balkon serin oluyor, yayla havası var. Gürültüsü yok. Allah razı olsun diyoruz, çok mutluyuz."

Nevin Devabacak: "Milli Piyango vurdu sanki"
"Ev şahane. Her yer gıcır gıcır. Bu yaştan sonra rahat ettik çok şükür. Burası Kale''den daha güzel. Ömrümüzün sonunda yeni evde oturuyoruz. Orada 3 katlı evimiz vardı, burada 2 daire aldık. Allah razı olsun. Pırıl pırıl evler, daha ne olsun. Milli Piyango vurdu resmen."

Mehmet Kurt: "Çok muntazam, geniş ve rahat"

"Urfalıyım. 1977''den beri İzmir''deyim. Heyelandan dolayı Kadifekale''deki evimiz istimlak edilince bu evleri tercih ettik. Kale''deki evimiz 59 metrekareydi, burası 120 metrekare. Evleri çok muntazam yapmışlar, çok geniş ve rahat. Hiç gürültü olmuyor. Akşamları rahat uyuyabiliyoruz. Orman havası var, bol oksijen alıyoruz. Komşularımız taşındıkça burası daha da güzel olacak."

Miyase Kurt: "Torunumun odası hazır"

"Evler çok güzel, Allah herkese böyle ev nasip etsin. Kendi zevkimize göre ufak tefek düzenlemeler yaptırdık. Hayatımda böyle evde oturmadım, ilk kez oturacağım. Sabah kalktığımızda ilk işimiz çayımızı balkonda içiyoruz. Oda sorunumuz yok. Herkes istediği odada oturabiliyor. Çok geniş. Torunuma telefonda ‘Yağmur gel, odanı hazırladık'' diyoruz. Kale''de otururken aynı odada hem oturup hep misafir ağırlıyorduk. Şimdi çok şükür, kim gelirse gelsin herkesi rahatça ağırlayabiliyoruz. Kale''de bu konutlara geçmeyi ilk kabul eden bizlerdik. İstemeyenlerle tartıştık bile... Şimdi ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük. Allaha çok şükür oğluma da aldım, kira öder gibi ödüyoruz. Çok memnunuz."
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.