Haberler

''Güvenliğiniz için hazır betonu tercih edin''

Tarih: 15 Haziran 2010 Kaynak: NTVMSNBC
Türkiye''nin önde gelen çimento ve hazır beton tedarikçisi ÇİMSA''nın Genel Müdür Yardımcısı Sarıer, inşaatlarda elle karılan betonun kullanılmasının tehlike arz ettiğini belirterek, inşaatçılara çağrıda bulundu.

Şahap Sarıer, 1980 yılında Türkiye''de hizmet vermeye başlayan hazır beton sektörünün çok hızlı geliştiğini söyledi.

Hazır betonun olmadığı dönemlerde insanların inşaat yaparken elle karılan betonları kullandığını hatırlatan Sarıer, ama daha güvenli olduğu yapılan incelemelerle belirlenen hazır betonun çok az olmamakla birlikte halen bazı bölgelerde kullanıldığını vurguladı.

Oysa ki hemen her bölgesi deprem bölgesi olan Türkiye''de elle karılan betonun tercih edilmesini ''''cinayet'''' olarak yorumlayan Sarıer, şöyle konuştu:

''''Bilindiği üzere özellikle son dönemlerde sayıları hızla artan hazır beton sanayileri, beraberlerinde getirdikleri rekabete dayalı olarak kalitelerini oldukça yükseltmişlerdir. Ayrıca bilimsel verilere baktığımız zaman ise, hazır betonun diğerine oranla çok daha kaliteli ve güvenli olduğunu görebiliyoruz. O nedenle artık hemen her kasabada bile hazır beton santralinin kurulduğu günümüzde inşaatlarımızı Allah umuduna bırakıp, can kayıplara neden olmak cinayet işlemekle eşdeğerdedir. Çünkü elle karılan betonda harç oluşturulurken, her şey göz kararıyla katılıyor. Ama hazır betonda böyle bir durum söz konusu değil.''''

ZAMANDAN DA KAR SAĞLIYOR
Kat atma işleminin önceden günlerce süren zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Sarıer, artık bu işlemin hazır beton sayesinde birkaç saat içerisinde halledilebilir hale geldiğini vurguladı. Sistemin çok önceki yıllarda pahalı olduğunu anlatan Sarıer, ''''Hatta şimdi daha ucuza geliyor. Ayrıca pahalı olsa bile, yaptığımız inşaatlarda insanların yaşayacağını göz önünde bulundurduğumuz zaman, bu gibi küçük maliyetleri bile görmezden gelmemiz gerekir'''' diye konuştu.

Hazır beton sanayisinin düne göre çok iyi bir konumda bulunduğuna dikkati çeken Sarıer, mevcut durumun yeterli olmadığını, bu yüzden sektör temsilcilerinin çevre konusunda da daha duyarlı davranması gerektiğini kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.