Haberler

Hayatın operası Viyana

Tarih: 16 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Kadir Kemaloğlu
Viyana, mimarisi, tarihi, valsleri ile göz kamaştıran, içinde ünlü bestecileri, yazarları, filozofları barındırmış ve çeşitli imparatorlukların, ulusların gelip geçtiği bir kent.

Mistik, biraz da kasvetli havası tüm benliğinizi saran Viyana''da Arnavut kaldırımlı taşlardan yürürken, her an karşınıza soylu dükler, baronlar, kabarık etekli baronesler çıkacak sanırsınız.

Müziğin, tarihin, doğanın ve daha sayılamayacak güzelliklerin kalbine yolculuktur Viyana. İlk önce Viyana semalarında süzülürken gördüğünüz o güzelim manzara karşısında hayrete düşersiniz. Bratislava''ya 1 saatlik uzaklıkta olan Viyana''ya nihayet adım atabilmişsinizdir. Girişte, otobüsten inmek için bir sabırbıslanırsınız. Bir yanınızda alabildiğine yeşillik, diğer tarafınızda teknolojiden, üretimden nasibini almış bir Viyana uzanır.

İlk gidilen yer Viyana''nın önde gelen insalarının yaptırdığı ve üzerinde resmen bir ormanın barındırıldığı apartman siziz karşılar. değişik bir dizaynla inşa edilen bina en iyi tasarım ödülünü de almış. Buradan ayrılırken yavaş yavaş Viyana''nın kendine özgü o mistik, biraz da kasvetli havası tüm benliğinizi sarmaya başlar. Arnavut kaldırımlı taşlardan yürürken, tarihin kokusu başınızı döndürüp, her an karşınıza soylu dükler, baronlar, kabarık etekli baronesler çıkacak sanırsınız.

Mimarisi, tarihi, valsleri ile göz kamaştıran, içinde ünlü bestecileri, yazarları, filozofları barındırmış ve çeşitli imparatorlukların, ulusların gelip geçtiği bir kent Viyana. Tarihe ismini yazdırmış üç büyük simgesi var Viyana''nın. "Sisi" adıyla ünlü kraliçe Elizabeth, eşi Fransız Joseph ve ünlü besteci Mozart. Bu ünlü üçlüyü, sokaklarda dolaşırken, ufak bir kitapçı dükkanında ya da afişlerde görmeniz mümkün. Sisi başlı başına bir marka olmuş durumda. O zamanlar saçına taktığı minik yıldızlar herkesin gözdesi. Tabii Mozart''ın o enfes çikolatalarını, çikolata severler için hatırlatmak gerek.

Göz kamaştırıcı karnaval

Çeşitli isimlerle anılan tam 23 bölgeden oluşuyor Viyana. Şehrin tam merkezi, 1.Viyana (InnereStad), Franz Joseph''in yaptırdığı çevre yolu yani ''Ring'' diye adlandırılıyor. Sol tarafınızda 1869''da Mozart''ın Don Juan''ıyla açılan muhteşem Opera binası yükselmekte. Opera binası Ring meydanında tamamlanan ilk bina olma özelliğini taşıyor, fakat İkinci Dünya Savaşı''nda aldığı hasar nedeniyle tekrar onarılmak zorunda kalınıyor. Şu zamana kadar da Gustav Mahler, Richard Strauss, Wilhelm Furtwangler, Karl Böhm und Herbert von Karajan ünlü isimlere, bestecilere, orkestra şeflerine ev sahipliği yapıyor.

Opera, yılın her son perşembesinde, düzenlenen dünyaca ünlü balo karnavalı ile Viyana''ya göz kamaştırıcı bir ışık saçıyor.

Ardından başlıyorsunuz yürümeye ilk durak Schönburnn Sarayı ve onu eşsiz güzellikteki bahçesi.. Tam 800 bin metrekare behçede 500 işçi çalışıyor. Burada günlerce oturabilir ve gezebilirsiniz. Şu anda dünyadaki ünlü devlet adamlarının misafir edildiği saray, ıÜü1569''da, Kutsal Roma İmparatoru Maximilan tarafından yaptırılmış.

Opera binasının üzerindeki sokakta ilerlemeye başladığınızda Viyana''nın en işlek caddesi Karntner Strasse ile tanışıyorsunuz. Yanyana kafeler, gösterişli lüks mağazalar, sokak eğlenceleri sizi hem mutluluğun hem de alışveriş keyfinin doruklarına taşıyor. Yanınızda bir de sevdikleriniz varsa, büyük keyif alıyorsunuz.

Üç kez inşa edilmiş
Karntner Strasse''nin etkileyici yorgunluğunu üzerinizden atmadan, ikinci şaşkınlığınızı kafanızı biraz yukarı kaldırdığınızda yaşıyorsunuz. Sokağın sonunda bütün ihtişamıyla 1137 den kalma Avusturya gotik sanatının en önemli yapıtı olan, o muhteşem Stephansdom Katedrali ile karşılaşıyorsunuz. Stephansdom bu zamana gelene kadar tam üç kez inşa edilmiş. İlk zamanlar yüksekliği 83 metre kadarmış. 2''inci Heinrich Jasomirgott zamanında uğradığı yangından sonra, yüksekliği büyütülerek roma tarzında inşa edilmiş. Bundan yaklaşık 50 yıl sonra da şuan ki gotik stilinde son inşaatı yapılmış ve bu yaklaşık 150 yıl sürmüş.

Katedrali geçtikten sonra yürüyüş dondurmaları yerken devam ediyor. Opera binası önüne kurulan dev ekranlarda opera izleyen yerli ve yabancı turistleri görüyorsunuz. Halk da onları yalnız bırakmıyor. Çünkü genelde içeride yer bulamayanlara burada hizmet veriliyor. Belediye binası ve parlemento binası ise gece ayrı bir güzellikle kendini gösteriyor bizlere...

Dondurma ve şinitzel

Karntner Strasse''de alışverişe devam ederken, mağazalardan hangisine gireceğinizi, Sisili fulardan, Mozartlı çikolatalardan, taş bebeklerden, ünlü Viyana porselenlerinden, Gustav Klimt''in yapıtlarıyla süslü kumaşlardan, çantalardan hangisini alacağınıza karar vermekte baya bir zorluk çekiyorsunuz. Daha sonra kent merkezine yaptığınız yürüyüşte acıkıyorsunuz ve o tadına doyum olmayan şinitzeli yemek için Figlmüller''in yolunu tutuyorsunuz. Yaklaşık 20 dakika kuyruk bekledikten sonra siparişler alınıyor. Ardından dünyaca ünlü Viyana dondurmasının tadına bakıyorsunuz. Genelde bir yiyen, bir daha yiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.