Haberler

Türk yemeği çılgınlığı

Tarih: 17 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Sinan Özedincik
Türk dizileri Arap ülkelerinde sosyal yaşamı da etkiliyor. Yoğun talep nedeniyle Körfez''de birbiri ardına Türk lokantası açılıyor.

Arap dünyasında fırtınalar estiren Türk dizilerinin etkisi sokaklara da yayılmaya başladı. Günlük hayatta Kıvanç Tatlıtuğ, Tuğba Büyüküstün baskılı tişörtleri giyerek dolaşan Arap gençliğinin son gözdesi Türk yemekleri yaşam tarzını yansıtan restoranlar. Hollywood''un bir dönem Türkiye''de yaptığı etkiyi şimdi dizilerin de yardımıyla Türk işadamları gerçekleştiriyor. Türkiye''de isim yapmış restoranlar Arap ülkelerinde ardı ardına şube açıyor. Gündemin en hararetli konularından "Eksen kayması" açısından baktığımızda Türkiye''nin değil ama Arap ülkelerinin ekseninin Türkiye''ye kaydığı görülüyor.

Maze''e rakip oldu

Daha önce Dubai, Bahreyn ve Suudi Arabistan''da açılan Türk restoranlarını gündeme getirmiştik: Ancak öyle bir rüzgâr esmeye başladı ki dünyanın üçüncü büyük doğalgaz rezervinin üzerinde oturan ve Körfez''in incisi olarak adlandırılan Katar bambaşka bir konuma geldi. Katar''da son dönemde zirve yapan Türk tipi yaşam tarzının en büyük sembollerinden biri yükselmeye başladı. Öyle ki, Katar ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu''na ülkenin en lüks ve büyük restoranını açması için davet götürdü. Daveti alan Fadıllıoğlu, Shukar Pasha (Şeker Paşa) isimli projesiyle Katar''ın en lüks marinalarından Cultural Village Project''teki restoranı hafta sonu açarak Kraliyet Ailesi''ne ilk yemeği verdi. Restoran deyip geçmeyin, çünkü Fadıllıoğlu''nun açtığı mekân aynı zamanda üç Michelin Yıldızı''yla hem İngiltere hem de dünyada fırtınalar estiren ünlü şef Gordon Ramsey''in Maze isimli mekanına ilk günden rakip oldu. Durun bununla da kalmıyor. Türk mutfağının dünyaca ünlü temsilcileri Tike ve Borsa Restoran da Katar''da birbiri ardına bombalar patlatmaya hazırlanıyor. Ayrıca şu anda anlaşmaları riske girmesin diye isimini yazmayacağım ünlü bir Türk cafesi de Katar yoluna çoktan düştü bile...

Camiler referans oldu

Toplam 150 milyar dolarlık inşaat projeleriyle Türk müteahhitlerin iştahını kabartan Katar''da Zeynep Fadıllıoğlu''nun başarıları konuşuluyor. Kuşkusuz Fadıllıoğlu''nun başarısı tesadüf değil. Fadıllıoğlu''nun rüştü, Katar Şeyhi''nden gelen teklif üzerine Başkent Doha''daki sembol proje Cultural Village''de yaptığı iki caminin iç ve dış giydirmesinden sonra ispanlandı. Bu projelerdeki başarı Shukar Pasha restoranının yolunu açtı. Hem camiler hem de restorana gelen beğeni, üç yeni tasarım projesinin de kapılarını araladı.

Katar''ın en önemli iki projesinden biri

Katar hükümetinin Doha kentinde yapımını sürdürdüğü Cultural Village projesinde konferans salonları, sinema ve tiyatro, fuar ve farklı ülkelerden sanat ve sanatçıların ağırlanacağı sergi alanları, oyun alanları, camiler, geleneksel motifleri taşıyan bir alan olacak.

Tike, Borsa ve Köşebaşı sırada

Shukar Pasha''nın açılmasından sonra sıra Tike, Borsa, Köşebaşı ve Midpoint''a geldi. Kimi inşaata başladı, kimi yer bakıyor

Türk mutfağının dünyaca ünlü temsilcileri de Ortadoğuluları fethetmek için sırada. Uzun süredir Katar''da yer arayan Tike Kebapçısı istediği lokasyonu bulamayınca rotasını Dubai''ye kaydırdı. Borsa Lokantaları''nın sahiplerinden Umut Özkanca ise Katar''ın başkeni Doha''dan yeni döndü. Özkanca''ya Pearl Qatar projesinde Gordon Ramsey''e komşu olması teklif edildi, ancak Özkanca henüz karar vermedi. Köşebaşı ise Azedea Grubu ile anlaştı. Dubai''de iki dükkân açtı. Bahreyn, Kuveyt ve Katar''da yer bakıyor. Midpoint Cafe''lerin ilk durağı ise Riyad olacak
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.