Haberler

Sivas''tan Kars''a 5 saatte gidilecek

Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Devlet Demiryolları (TCDD), Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin yapım çalışmalarına başlanması için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı''na başvuracak. Projeyle Sivas''tan yola çıkan vatandaş 5 satte Kars''ta olabilecek.

TCDD Genel Müdürlüğü, Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin yatırım programına alınabilmesi ve yapım çalışmalarına bu yıl başlanması için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı''na başvurmaya hazırlanıyor. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, TCDD, projede ilk etapta Sivas-Erzincan-Erzurum hattının inşaatına başlayacak.

Güzergah Çalışması Olacak
Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum ve Erzurum-Kars olmak üzere 3 bölüm halinde fizibilite ve uygulama projeleri hazırlanan hattın, yaklaşık 710 kilometre uzunluğunda olması ve yüksek standartlı demiryolundan oluşması hedefleniyor. Buna göre, öncelikle Sivas-Erzincan-Erzurum kesiminin inşa edilmesi hedefleniyor. Öte yandan tespit çalışmalarına göre, TCDD Genel Müdürlüğü''nün özellikle Sivas-Erzincan arasında proje değişikliğine ve güzergah çalışmasına gerek duyabileceği de öngörülüyor.

Öz Kaynaklar Kullanılabilir
Finansman kaynağı henüz belirlenemezken, kurumun, projeyi öz kaynaklarıyla veya kredi temin ederek gerçekleştirmeyi planladığı belirtildi.

Kars''tan Kafkasya''ya
Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin, Türkiye üzerinden Avrupa - Kafkasya - Orta Asya doğrultusunda yüksek standartlı bir demiryolu güzergahı oluşturması amaçlanıyor. Fizibilite ve etüt-proje çalışmaları yapılan ve yüzde 70''lik bölümünde saatte 250 kilometre hız yapılabilecek Sivas-Kars hattında, seyahat süresi 5 saate inecek.

Sözleşme 2006''da imzalandı
Mayıs 2006''da teknik ve mali teklifleri alınan Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars Demiryolu Projesi''nin birinci kısmını oluşturan Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi için Altınok ve Enet ortak girişimi, ikinci kısmı oluşturan Erzincan-Erzurum ve üçüncü kısmı oluşturan Erzurum-Kars ihalelerinde ise Eser Müşavirlik ile Haziran 2006''da sözleşmeler imzalanmıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.