Haberler

Hayalleri gerçeğe dönüştüren evler

Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Maviye ya da yeşile komşu bir evde dalgaların sesiyle uyanıp, uçsuz bucaksız bir denize bakmak ya da geceleri cam tavandan yıldızları seyretmek... Kulağa nasıl geliyor!

Herkesin hayalinde ya yemyeşil bir doğa parçasına ya da masmavi bir okyanusa pencere açmak vardır... Kimi şömine başında şarabını yudumlar, kimi dalga sesine karşı açık havada kahvaltısını yapar... Hayal bile olsa kısa bir süre huzur verir insana... Hayallerden yola çıkan tasarımcıların hayal mi gerçek mi ayırt edilemeyen tasarımları yeniden hayale sürüklüyor.

Üç cepheli bakış
Avusturyalı mimar Stephan Unger tarafından dizayn edilen ve İtalya''nın Merano-Alto Adige bölgesinde konumlandırılan villa, dışarıdan bakıldığında geleneksel olarak gözükse de ortama uyumlu kusursuz ahşap kullanımı, üç farklı cephesi, enerji tasarrufu sağlayan malzeme kullanımı ve bulunduğu alanı faklı kullanışı ile yerel dokuları da günümüze taşıyor.

Okyanus manzarası ve beyaza uzanmak
Richard Meier ve Partners Architects tarafından Güney Kaliforniya''da yapılan sahil evi Pasifik Okyanus manzarasıyla da komşu. Beyazın ağırlıklı olarak kullanıldığı ve modern mobilyaların tercih edildiği evde, insanın kendisini özgür hissetmesi hedeflenmiş. Işık ve ortama uygun geometric şekilli aksesuarların da kullandıldığı evde, camdan tavanlar ise bambaşka bir görüntü yaratıyor.

Otomobil iki jenerasyonu biraraya getirdi
Markus Voglreiter tarafından dizayn edilen Voglreiter Auto Residence ‘çılgın dizaynlar'' arasında çoktan yerini aldı. Avusturya''nın Salzburg kentinde inşa edilen rezidans, 70''lerin ev tiplerinden yola çıkarak düzenlendi. Dar görünmesine rağmen rahatlıktan ödün vermeyen yapısıyla dikkat çeken rezidans, araç içinde iki farklı jenerasyonu da yaşatıyor. Uyumlu teknolojik altyapısı ve enerji tasarrufu sağlayan sistemiyle bu otomobil ev, inanılmaz bir kontrast sağlamış.

Yuvarladıkça değişiyor
Birçok çıkıntıdan oluşan yapısıyla ilk etapta bir evden çok mağarayı andıran ev, aslında deneysel yönüyle ilgi çekici. ‘Yuvarla'' sloganıyla Karlsruhe Üniversitesi''nin hayata geçirdiği ev projesi, yerden de kazanmaya odaklandı. Evi yuvarladıkça farklı yerlerinden giriş yapılabilen ve her yuvarlamada farklı bir görünüm elde eden bir eve dönüşüyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.