Haberler

İzmir Limanı''na 450 milyon liralık yatırım

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: NTVMSNBC
Yıldırım, ''''Limanın uzun süreli işletme hakkı devri işleminin başarısızlıkla sona ermesini müteakip daha etkin, daha verimli çalıştırılabilmesi yönünde alınması gereken tedbirleri acil, kısa, orta vadeli olmak üzere değerlendirdiklerini'''' ifade etti ve şöyle devam etti:

''''Bu bağlamda limanın esas itibariyle iki kısma ayrılması ve bir kısmında konteyner ihtisas limancılığına yönelik tedbirlerin süratle devreye konulması, diğer kısmında yani Çeşme tarafında mevcut kruvaziyer yolcu yanaşma iskelesinin daha da geliştirilerek burada yapılacak ilave yatırımlarla birlikte kısa vadede İzmir''in kruvaziyer turizm ihtiyacını karşılayacak bir altyapıya kavuşturulması... Bununla ilgili olarak Özelleştirme Yüksek Kurulu kararını çıkaracağız ve burayı kısa sürede aynı anda 5-6 kruvaziyer geminin yanaşabileceği bir yolcu limanına dönüştüreceğiz.''''

Burada yapılması gereken yatırımların Yap İşlet Devret modeliyle gerçekleştirileceğini anlatan Bakan Yıldırım şunları kaydetti:

''''Böylece bu yıl 400 bine ulaşması beklenen kruvaziyer yolcu giriş çıkışının 3 kata kadar artmasını sağlayacak bir altyapıyı, bir kruvaziyer tesisi İzmir''e kısa vadede kazandırmış olacağız. Bunun da İzmir''in turizm faaliyetleri için, İzmir iş alemi için, esnafı için ne anlama geldiğini burada sizlerin takdirine sunuyorum.''''

BU YIL 34 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Yıldırım, liman içerisinde kısa vadeli işler kapsamında, bazı ıslah çalışmaları yapılarak liman sahasının artırılması, yaklaşık 30 dönümlük bir sahanın kazandırılmasının öngörüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:

''''Yükleme boşaltma kapasitelerinin artırılmasına yönelik acil müdahaleler, mevcut kreynlerin vinçlerin vizyondan geçirilmesi, konteyner sahasının ıslah edilmesi, liman giriş çıkış kapılarının düzenlenmesi ve yeni iki adet konteyner vincinin alınarak liman yükleme boşaltma kapasitesinin artırılması... Limanda süratle işlemlerin bilgisayar ortamında otomasyona geçilmek suretiyle yapılması... Bu yıl içerisinde yapılacak bu yatırımların toplam tutarı 34 milyon lira. Bunun yanı sıra orta ve uzun vadeli yapılacak işler de vardır. Bu, ikinci etap konteyner terminali. Mevcut konteyner terminaline bir yeni konteyner terminali kazandırılması, buna ait alanın yapılması, yeni vinçlerin tesis edilmesi, bu da yaklaşık 200 milyon liralık bir yatırımdır. Bunlar 2011-2015 döneminde öngörülen yatırımlardır.''''

Bakan Yıldırım, yeni nesil konteyner gemilerinin limana yanaşmasına imkan vermeyen olumsuzlukları ortadan kaldıracak yanaşma kanalının da 2011-2015 planı çerçevesinde gerçekleştirileceğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''''Bu işin yatırım tutarı da yaklaşık 120 milyon liradır. Toplam 300 milyon dolar veya 400-450 milyon lira civarında bir yatırımla, İzmir Limanı''nın bugünkü kapasitesi 900 bin TEU konteyner, bu 3 milyonun üzerine çıkarılmış olacaktır. Böylece Avrupa''nın ilk 5 limanı arasında İzmir Limanı yerini alacaktır. Bu işleri yaparken sıvı ve dökme yük elleçlemesine de son verilecektir.

Liman, büyük bir kesimi konteyner diğer bir kısmı da kruvaziyer kısmı olmak üzere birbirinden bağımsız iki limana dönüştürülmüş olacak ve böylece İzmir Limanı''nın yıllardan beri özlenen gelişim programı hayata geçirilecektir.''''

''''PERSONEL AÇIĞI YOK''''
Samsun ve Bandırma limanlarının işletme hakkı devrinden sonra, 300''ün üzerindeki tecrübeli yetişmiş personelin hiçbir hak kaybına uğramadan İzmir''e nakillerinin yapıldığına dikkati çeken Bakan Yıldırım, şunları ifade etti:

''''Şu anda norm kadronun üzerinde bir kadromuz limanda oluşmuştur. Yaklaşık 950 civarında çalışana ulaşmış oluyoruz. Personel açığı limanda mevzu bahis değildir. İzmir''de malum sahil yolu projesi kapsamında başlatılan ama liman girişine kadar getirilip devam ettirilemeyen bir viyadük projemiz var. Bu projeyle ilgili daha önce İzmirlilerle görüşlerimizi paylaşmıştık. İzmirlilerin umumi isteği, arzusu üzerine ve konunun yargıda olmasını da dikkate alarak bu projede bir revizyona gitme kararına vardık.

Yapılan viyadüklerin daha ileriye devam ettirilmemesi, ama yapılmış olan kısmının da atıl kalmaması, etkin kullanılması bakımından bu viyadüklerin limana indirilmesi, dolayısıyla limana giriş çıkış yapacak ağır araçların şehir içi trafiğinden mümkün mertebe arındırılması kararını hep birlikte verdik.''''

Yıldırım, Belediye, Valilik, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarıyla, ortak bir anlayışla bunu yapmaya kara verdiklerini belirterek, ''''Onunla ilgili de hemen uygulamaya geçeceğiz. Bizim yapmamız gereken, bir karar var. Onu imzaya açtık hemen akabinde de Karayolları yüklenici firmadan bu tadilatı, bu değişikliği gerçekleştirmesini isteyecektir. Bu hem limanın etkin çalışmasını sağlayacak, aynı zamanda da bu viyadükler için kullanılması düşünülen sahayı işgal eden kirişlerin de oradan kaldırılmasına imkan verecektir'''' dedi.

EGERAY PROJESİ
Aliağa-Menderes raylı sistem projesinin (EGERAY) de toplantıda ele alındığını kaydeden Ulaştırma Bakanı Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''''Bu proje malum evveliyatı olan bir proje. Birkaç senedir, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryollarının birlikte kurdukları İZBAN şirketi marifetiyle gerek üst yapı gerekse altyapıya yönelik eksikliklerin giderilmesi çalışmaları son aşamaya gelmiştir. Bazı geçişler, istasyon binaları, elektrifikasyona yönelik çalışmalar halen devam etmekte. Bu arada zannediyorum 6 set tren seti de İzmir''e ulaşmış bulunuyor. Bir süre önce bu setlerden bir tanesinin Ankara''da, büyükşehir belediye başkanının da iştirakiyle test sürüşlerini gerçekleştirmiştik. Temmuz ayının başından itibaren de hattın güneyinde yani Cumaovası-Körfez arasında test sürüşleri başlamış olacak. Proje son baharda, ekim ayında Aliağa''dan Cumaovası''na kadar günde 550 bin İzmirli''ye hizmet edecek şekilde tam olarak hizmete girmiş olacaktır. Ben şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Devlet Demiryolları, Bakanlığımız, İzmir Büyükşehir Belediyesi el birliğiyle bunun için çalışmaktadır. İzmirlilerin bu beklentisini biran önce karşılamak için.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.