Haberler

İstanbul''da trafik çıldırtacak

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Geçen yıl taşarak 30 kişinin ölümüne yol açan Ayamama Deresi genişletiliyor. 40 gün sürecek olan çalışmalar sırasında E-5 ile TEM bağlantı yolunun bir şeridi trafiğe kapanacak.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), geçen yıl eylül ayında taşarak 30 kişinin ölümüne neden olan Ayamama Deresi''ni genişletme çalışmalarına başlıyor. Her şiddetli yağışta taşma tehlikesi gösteren derenin E-5''le TEM bağlantı yolları altından geçen kesitleri kademe kademe genişletilecek.

24-30 metre olacak
Dere yatağının 360 metrelik kesitini kapsayan çalışma trafiği de etkileyecek. E-5 Karayolu''nu kullanarak Topkapı yönünden Atatürk Havalimanı istikametine giden araçların dönüş istikameti 40 gün süreyle kapatılacak. Havalimanına ulaşım için Sefaköy Kavşağı''na yönlendirilecek olan araçlar, bu noktadan dönüş yaptıktan sonra Yeşilköy istikametine ulaşabilecek. Avcılar istikametinden gelerek havalimanına giden araçlar ise çalışmadan etkilenmeyecek.

Bu bölümde derenin yol altından geçişini sağlayan 9 metrelik dere kesiti genişletilerek 30 metreye çıkartılacak.

Yolun kapatılacağı tarihin önceden İstanbullulara duyurulacağını belirten İSKİ yetkilileri, sel faleketlerinde suyla taşınan katı malzemelerin kesitleri kapatarak yolda su baskınlarının yaşanmasına neden olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz Eylül ayında yaşanan felakette bu durumun yaşandığını ve haziran ayındaki sağanakta da bu riskle karşı karşıya kalındığını anlatan yetkililer, "Çalışma kesitlerdeki tıkanmayı engelleyerek derenin akışkanlığını sağlayacak. Dere ıslahıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ayrıca çalışmalar yürütüyor, kamulaştırmalar yapılıyor. Bu çalışma dere yatağının 360 metrelik bir bantını kapsayacak ve 4 ay sürecek" dedi. Öte yandan çalışmalardan etkilenecek Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolunda da ek şerit düzenlemeleri yapılarak trafik akışının rahatlamasının sağlanacağını belirten yetkililer, son olarak derenin E-5 altından geçen 15 metrelik kesitinin de 24 metreye genişletileceğini söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.