Haberler

Artık burada kalı‘caz''

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Bade Gürleyen
Geçtiğimiz günlerde Nişantaşı''nda açılan Jazz Hotel tamamen caz temasına uygun tasarlanmış. Bu butik otelin dekorasyonundan kurabiyelerine kadar her yerde caz var. Hatta personel bile notalı kravat takıyor.

Dört bir yanımız caz sanatçıları, caz bibloları, caz mumlukları, caz enstrümanları ile çevrili. Louis Armstrong hoparlörlerden "What A Wonderful World" şarkısıyla bize seslenerek kulağımızın pasını siliyor. Çalışanların kıyafetlerinden havlulara kadar her yerde caz motifleri var. Her odaya ünlü bir cazcının adı verilmiş ve odanıza girdiğinizde onun şarkıları çalıyor.

Nişantaşı''nda yeni açılan Jazz Hotel tamamen caz konseptine sahip. Adeta bir "caz kütüphanesi"ni andıran otelde cazla ilgili kitaplar, DVD ve CD''ler de bol miktarda var. Yes Hotels grubunun açtığı bu butik otelde bir gün konaklamak ise 120-200 avro arasında. Sorularımızı Yes Hotels Genel Müdür Yardımcısı Dilek Kişioğlu yanıtladı.

Caz temalı bir otel fikri nasıl oluştu?
Jazz Hotel''in kurucusu, Yes Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Burak Sağlıkova caza çok meraklı. Çok özenildi, en ince ayrıntısına kadar her şey caz konseptiyle işlendi. Diğer otellerden en önemli farkımız otelimizin teması, konsepti ve kişiye özel hizmet vermesi. Misafirlerimize caz konserleriyle ilgili bilgi de veriyoruz.

Odalar da caz temasına uygun...
Evet. Odalarımıza ünlü caz sanatçılarının isimlerini verdik. Odalara girdiğinizde ise bu sanatçıların şarkıları çalıyor. Mesela Miles Davis odasında Miles Davis şarkıları çalıyor. Özellikle bu odada kalmak için bize mail atan misafirlerimiz oldu. Ayrıca Ella Fitzgerald, Louis Armstrong, John Coltrane, Duke Ellington, Billie Holiday gibi sanatçıların adını da taşıyan toplam 12 lüks odamız var. O sanatçıyla ilgili posterler, hayat hikayesi, resimler yer alıyor mesela. Bütün dekoratif aksesuarları Avrupa ülkeleri ve ABD''den getirdik.

"Caz teması nakışla yastıklara ve havlulara bile işlendi"

Dekorasyon ve tasarım kime ait?
Grubumuzun bünyesinde yer alan Ova Tasarım Yapım''a ait iç ve dış dekorasyon.
Her şeyi onlar tasarladı. Caz teması nakışla yastıklara, havlulara bile işlendi.

Özellikle tercih edilen odalar var mı?
Miles Davis ve Louis Armstrong odalarımız gerçekten de büyük ilgi görüyor.

Henüz yeni açıldı ama otele ilgi nasıl?
Türkiye''de caz konseptinde başka bir otel yok. Yeni açılmamıza rağmen ilgi büyük, bütün odalarımız da dolu. Özellikle İtalya''dan çok fazla müşterimiz oluyor. Bizleri genellikle caz seven insanlar tercih ediyor. Jazz Hotel''i dört ayda inşa ettik. Kısa bir süre aslında. Otel 4 milyon dolara maloldu.

"Türk cazcılara da güzel bir köşe ayırmayı planlıyoruz"

Siz caz dinler misiniz?
Hem de çok severim. Jazz Hotel''le birlikte bu sevgim daha da pekişti. Burada sonbaharda canlı caz performansları gibi birtakım etkinlikler düzenlemeyi de planlıyoruz.

Otelde neden Türk caz sanatçıları yok?
Telif haklarından dolayı maalesef Türk sanatçılara yer veremedik ancak yakında Türk caz sanatçılarına da otelimizde güzel bir köşe ayırmayı planlıyoruz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.