Haberler

Sevil: Park Tower beş yıldızlı otel olacak

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Şafak İnce
İmar plan değişikliği mahkemece iptal edildiği için inşaatı durduran Sevkon Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yetkilisi Sevil, "Dünyanın en büyük otel zinciriyle anlaştık" dedi.

Basmane Mürselpaşa Caddesi''nde Sevil ailesi tarafından 87 merte yüksekliğinde inşa edilecek Park Tower, 5 yıldızlı otel olacak. Belediyenin verdiği imar plan değişikliği mahkeme tarafından iptal edilmesinden sonra inşaatı durduran Sevkon Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yetkilisi Nuri Sevil, otel için dünyanın en büyük otel zinciriyle anlaşma yaptıklarını söyledi. 29 milyon euro yatırımla yola çıktıklarını söyleyen Sevil, yerel mahkemenin iptal kararına karşı temyize başvurduklarını belirterek, dava açan Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası''nı da eleştirdi. Sevil, "Biz bu oteli 4 yıl önce yapmaya başladık ve proje safhalarında kendilerini bilgilendirdik. Ne yapacağımızdan haberleri vardı, kaldı ki Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu''nun onay verdiği bir proje ve her iki oda son gün dava açtı. Bu bir fantazi projesi değil, kentin önemli yatırımlarından biri" dedi.

Yargı engeli

İzmir''de Basmane semtindeki Dünya Ticaret Merkezi''nin yaşadığı sürecin ardından kentin en önemli merkezinde bir çukur meydana gelirken, Sevil ailesi 4 yıl önce Mürselpaşa Bulvarı''nda otel yapmak üzere harekete geçti. Yapılan başvurular sonucunda Konak Meclisi''nin gerçekleştirdiği 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği, İzmir 1 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nca da uygun bulunmasıyla Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı. 29 milyon dolar yatırımla yeraltında 5 kat yerüstünde ise 24 katlı olmak üzere Park Tower''ın inşaası için bölgede çalışmalar başladı ve temel atma aşamasına gelindi. Ancak bu sırada Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir şubeleri, "1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinin, 1/25000 bin ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı" ile uyarlı olmadığı iddiasıyla bölge idare mahkemesine başvurdu. Mimarlar Odası''nın başvurusu kabul edilerek verilen yürütmeyi durdurma kararı Sevil ailesinin itirazının haklı bulunmasıyla kaldırıldı. Şehir Plancıları Odası''nın yaptığı başvuruyu değerlendiren İzmir 1. İdare Mahkemesi ise belediyenin verdiği imar plan değişikliğini iptal etti.

Son gün kazığı

Sevkon Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yetkilisi Nuri Sevil, proje safhasında her iki meslek odasına da gittiklerini ve süreçle ilgili bilgi verdiklerini belirterek, "Belediye kararının askıya çıkıp son gün geldiğinde mahkemeye başvurdular" dedi. 2006 yılında mevzuat ve ilgili kurumların görüşleri ve yönlendirmesiyle projeye başladıklarını söyleyen Sevil, "Tüm kamu kurumlarını bağlayıcı olan SİT kuruluna yönelik tüm başvurularımızdan ilgili odaların bilgisi olmaması mümkün değil. Yüzde 100 yasal olan bu projede, her ne kadar karar verici mercii olmasa da odalarımızı biz haberdar ettik. Yani bu proje hakkında bilgi sahibi olmalarına karşın son günde dava açamalarını anlamakta güçlük çekiyorum" dedi.

Ramada ihtimali

Kriz ortamında yapılan yatırımın önemine dikkat çeken Sevil, isim vermeden büyük bir oteller zinciri ile anlaşma sağladıklarını belirterek, "Biz projemizin arkasındayız. Dünyanın en büyük oteller zinciri ile anlaşmamızı yaptık. Park Tower, kongreler kenti hedefi koyan İzmir''in en önemli ihtiyaçlarından biri olan otellicik sektöründe önemli bir boşluğu dolduracak" dedi. Sevil''in ismini açıklamasa da İzmir''de henüz sektörde yer almayan uluslararası oteller zinciri Ramada ile anlaştığı öğrenilirken yerel mahkemenin verdiği "iptal" kararı için yürütmenin durdurulması talebiyle temyize başvurdu.

Eksik rapor

Danıştay''a yapılan başvuruda, davaya konu iptali istenen plan değişikliğine ilişkin meclis kararının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunca onaylandığı belirtildi. Sevil''in Avukatı Özcan Türkoğlu tarafından yapılan başvuruda, kurul kararlarının bağlayıcı olduğuna dikkat çekilerek plan tadilatı işleminin de bu açıdan hukuka uygun olduğu görüşüne yer verildi. Ayrıca yerel mahkemenin eksik bilirkişi incelemesi sonucu karar verdiği ve buna yapılan itirazların da dikkate alınmadığı ididasıyla yürütmenin dururulması talep edildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.