Haberler

Yıkımla yasal suç işlendi

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Denizli20.net

Proje Raporu

denizli20.net olayla iligili şok bilgiye ulaştı. Proje mimarının Kız Meslek Lisesi''nin tümünün yıkılması için onayı yok. Bu yüzden suç. Bu gelişmeyle yıkıma yargı yolu açıldı.

Hükümet Konağı ve Meydan Projesi''nde Kız Meslek Lisesi''nin tümüyle yıkılması Denizli kamuoyundaki yankıları sürerken, proje müellifi Yüksek Mimar Yavuz Selim Sepin''in okulun yıkımı konusunda onayının bulunmadığı ortaya çıktı.

Konuyu ilk gündeme getiren denizli20.net, olayın izini sürerek farklı bir gazetecilik başarısına daha imza attı. Projenin mimarı Sepin''in kamuoyunda binanın tümünün yıkılması için onay vermiş gibi algılanan onayının sadece toplantı salonu bölümünü kapsadığını öğrendik. Bu durumda yıkım eylemi, Fikir ve Sanat Eserleri kanununa göre de suç teşkil etmiş oldu.


Yıkılan Kız Meslek Lisesi

Proje müellifinin onayı olmadan yıkımın gerçekleştirilmesi gelinen noktada yargı yolunu açtı. Mimarlar Odası Denizli şubesinin de bu gelişme karşısında hukuksal girişimlere başladığı bildirildi.

Yine denizli20.net''in ortaya bu şok gelişme büyük yankı uyandırdı. Telefonla görüşlerini aldığımız Yüksek Mimar Yavuz Selim Sepin, sorularımız karşısında Kız Meslek Lisesi''nin tümünün yıkılmasına yönelik onayının bulunmadığını doğruladı. Projede sadece toplantı salonunun yıkılmasına onay verdiğini özellikle vurgulayan Sepin yıkım için ''''Büyük bir şoktayım'''' dedi. Olayları sitemizden hayretle izlediğini ve müthiş bir üzüntü duyduğunu anlatan Sepin denizli20.net''e şunları söyledi:

''''Uykularım kaçtı. Olan biteni anlamakta güçlük çekiyorum. Vücut kimyam bozuldu. Bu kadar güzel giden ve üzerinde konsensüs sağlanan bir projeyle ilgili uzlaşıyı bozmanın, olayı tersine çevirmenin ve gerginlik yaratmanın kime ne faydası var? Varsayalım ki böyle bir olasılık gündemde. Bu durumda bile yıkım planlaması yapılır, planlamalar gerçekleşir, bu alana ne yapılacağına ilişkin mimarın önerisi alınır ve tüm işlemler bilimsel mimarlık perspektifinde değerlendirilirdi. Kaldı ki böyle bir durum da zaten yok.''''


Yarışmada Birinci Olan Proje

Yüksek Mimar Yavuz Selim Sepin, yıkımın sadece Denizli''nin değil Türkiye''nin de gündemine girdiğini ifade ederek, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için kamuoyuna bir bilgilendirme açıklaması yapacağını kaydetti. Sepin, olayla ilgili hukuki yolları araştırdığını ve somut bir noktaya taşıdıktan sonra gerekli işlemlere başvuracağını da belirtti.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.