Haberler

Yangın merdiveni yerine yangın geçidi

Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: NTVMSNBC
Rize''de bir müteahhit, yan yana inşa ettiği 7 katlı iki binaya yangın merdiveni yapma yerine, iki bina arasına geçit yaparak binalardan birbirine geçişi sağladı.

Rizeli müteahhit Yakup Güngör, 10 yıl önce il merkezindeki Kale Mahallesi''nde yan yana inşa ettiği 7 katlı iki binaya, bina içinde yeterli alan olmadığı için yangın merdiveni yapmadı. Güngör, bunun yerine iki bina arasında yangında kullanılması için geçit yapmaya karar verdi.

Araları 6 metre olan iki bina arasında birbirine paralel 2 adet çelik konstrüksiyon uzatan Güngör, konstrüksiyonların arasına koyduğu tahtaların üzerine de beton döktü.

Geçidin yanlarını ve üstünü de kapatan Güngör, yaptığı yangın geçidi ile iki binayı birbirine bağlayarak bir binada yangın çıkması halinde apartman sakinlerinin, diğer binaya geçmelerini ve yangından korunmalarını hedefledi.

Müteahhit Yakup Güngör, gazetecilere yaptığı açıklamada, binaların projesinde yangın merdiveninin bina içlerinde bulunduğunu belirterek, ''''Ancak projeyi bu şekilde uygulamamız halinde yangın merdiveninin genişliği 50-60 santimetre civarında olacaktı. Dolayısıyla yangın merdivenini kullanmak pek mümkün olmayacaktı'''' dedi.

Bunun yerine iki bina arasında geçit yapmaya karar verdiklerini anlatan Güngör, ''''Binaların çatısından uzattığımız çelik konstrüksiyonun arasına beton döktük. Yanlarını ve üstünü de kapattık.

Böylece yangın merdiveni sorununa çözüm bulduk. Binada oturanlar, bir apartmanda yangın çıkarsa diğer binaya geçebilecekler, yangın sırasında bir sorun yaşanmamış olacak'''' diye konuştu.

Bina sakinlerinden Gülşen Yıldız ise geçidin yangın esnasında kullanılması için yapıldığını ifade ederek, ''''Ancak asansör bozulduğunda üst katta oturanlar birbirine gitmek için de kullanıyor. Ama geçidin altı tahta olduğu için ben kullanmaya korkuyorum. Binalarda oturanların bazıları da geçmeye korkuyor'''' dedi.

Müteahhit Yakup Göngör, Piriçelebi Mahallesi''nde bir yamaca inşa ettiği 8 katlı binaya, çevredeki arazi sahipleriyle anlaşamadığı için yol getiremeyince, 164 basamaklı merdiven inşa etmesiyle gündeme gelmişti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.