Haberler

Silikon Vadisi''nde geri sayım

Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Bilişim, telekomünikasyon, teknoloji alanında araştırma ve faaliyet gösteren şirketlerin buluşacağı Silikon Vadisi, bu yıl içinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü arazisinde kurulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye''de iletişim, telekomünikasyon, bioteknoloji, nano teknoloji, nero teknoloji alanlarında faaliyet gösteren, araştırma yapan şirketleri bünyesinde toplayacak Silikon Vadisi''nin, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü arazisi üzerinde kurulacağını belirtti.

YATIRIMCILARA ÖZEL TEŞVİK
Bakan Dinçer, bilişim alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, "Bilişim yatırımı yapmak isteyenler için Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü arazisi üstünde kurulması planlanan silikon vadisi projesi konusunda hükümetin bir kararı var. Kurtköy''de bir bölge silikon vadisi olarak seçilmişti ve bu konuda karar verilerek yatırımlar oraya doğru kaydırılacak" dedi. Proje için 30 yıl süreyle hazine arazisi tahsis edilecek. Bilişim vadisine yabancı yatırımcıların çekilmesi için özel teşvikler de verilecek. Hindistan, AB ve ABD''deki örnekler incelenerek yapılacak çalışmalarla Türkiye, Hindistan gibi bilişim ve yazılım alanında dev olmayı hedefliyor.

BILL GATES DESTEK SÖZÜ VERMİŞTİ
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bölgede ciddi istihdam ve hareket sağlayacağı düşünülen projenin Kocaeli, Yalova, Bursa ve İstanbul dörtgenine en yakın yer olan Gebze''de kurulacağını müjdelemişti. Dünya bilişim devi Microsoft''un patronu Bill Gates ise önceki yıllarda Türkiye''de kurulacak silikon vadisi projesine destek vereceğini söylemişti. Silikon Vadisi''nin inşa edileceği Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampusu kara, deniz ve demiryolu ağlarının kesiştiği noktada 3 milyon 800 bin metrekarelik alanda bulunuyor.

MIT ÖRNEK ALINARAK YAPILMIŞTI
Proje, yüksek teknoloji alanında araştırma imkanı sağlaması için 15 yıl önce ABD''deki Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi (MIT) örnek alınarak yapılan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Muallimköy kampusunda hayata geçirilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.