Haberler

"Çarşının Öyküsü"nde buluştular

Tarih: 30 Haziran 2010 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Karakılıç
Şehrin tarihî, kültürel ve sosyal dokusunu gelecek nesillere taşımak için yayınlarına devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu kez Osmanlı''daki çarşı kültürünü kitap çalışmasına konu yaptı. ''Çarşının Öyküsü'' isimli çalışma, Fidan Han''da akademisyenleri ve çarşı esnafını bir araya getirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihî, kültürel ve sosyal hafızasını uzun soluklu bir çalışmayla ele alan yeni bir kitap hazırladı. Osmanlı''nın ilk çarşıyı kurmasından kentte çarşı kültürünün oluşmasına kadar geçen süreç, yangınlarda yaşanan acılar, yardımlaşma ve dayanışma örnekleri bizzat o dönemin tanıklarının ağzından yer alan ''Çarşının Öyküsü'' adlı eser, Fidan Han''da düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe''nin yanı sıra editörler Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Necmi Gürsakal, Dr. Hasan Basri Öcalan ve Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Şeref Akgün, kitaba bilimsel çalışmalarıyla katkı sunan akademisyenler ve çarşı esnafı katıldı.

Başkan Recep Altepe, burada yaptığı konuşmada, Bursa''nın hafızasına önemli bir belge ve önemli bir eser daha kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Medeniyetlerin beşiği olan ve Osmanlı''yı kuran kent Bursa''nın her köşesinin Osmanlı''nın ilk eserleriyle donatıldığını hatırlatan Başkan Altepe, çarşı kültürünün de burada oluştuğunu ve dünyaya Bursa''dan ihraç edildiğini kaydetti. Tarihi çarşı ve hanların misafirlerini binlerce yıllık birikimle ağırladığını hatırlatan Altepe, "Yüzlerce yıllık tarihi birikime sahip olan, Koza Han, Aynalı Çarşı, Emir Han, İpek Han, Pirinç Han, Kapalı Çarşı birbirleriyle iç içe geçmiş, günlük hayatın en yoğun yaşandığı alışveriş noktaları olan sahaflar, aktarlar, bakırcılar, kunduracılar, havlucular şehrin adeta gelenekten gelecek dokuyan tüm potansiyelini bağrında taşımaktadır." dedi. Kitabın editörlerinden Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Gürsakal eserin çok önemli bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Editör Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ise Bursa''nın özellikle 15''inci yüzyıl ortalarından 17''nci yüzyıla kadar önemli bir üretim ve ticaret merkezi konumunda olduğunu hatırlatarak, toplumun tüm katmanlarıyla bir araya gelerek yapılan bu çalışmada yer almanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, 170 yıl önceki dükkan sahiplerinin bile gerek fotoğraflar gerekse anılarla bu kitapta yer almasının büyük önem taşıdığını vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.