Haberler

Müteahhit depreme karşı model geliştirecek, vali destekleyecek

Tarih: 30 Haziran 2010 Kaynak: Zaman Yazan: İbrahim Balta
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kendini ziyaret eden İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu''ndan kentsel dönüşümle ilgili yeni bir model sunmalarını istedi. Depremlerde en çok can kaybının yaşandığı evlere önceliğin verilmesini isteyen Vali Mutlu, "Dönüşümde herkesin kazanacağı bir model geliştirip sunarsanız ben de arkasında duracağım." dedi.

Şehir merkezindeki depreme dayanıksız yapıların yıkılarak yeniden yapılmasının önündeki en büyük engel Kat Mülkiyeti Kanunu. Tek bir daire sahibi bile karşı çıksa kentsel dönüşüm için o binayı yıkıp yeniden yapmak imkansız. Bu durumda ev sahiplerini ikna için çare aranıyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu''yu ziyaret eden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İnder) Yönetim Kurulu üyeleri de kentsel dönüşümü görüştü. Görüşmede Vali Mutlu, inşaat firması sahiplerine, "Kentsel dönüşümde herkesin kazanacağı bir model geliştirip sunarsanız ben de arkasında duracağım." dedi.

Devletin öncelikle okul, hastane, yol, köprü gibi kamu yapılarının iyileştirilmesi konusunda çalıştığını anlatan Vali Mutlu, "Bunlar deprem sonrasında da kullanacağımız tesisler ama depremlerde asıl can kaybının oluşacağı alanlara yani evlerimize öncelik vermeliyiz. Oradaki değişim bizim için çok kıymetli." diye konuştu. Özel sektörün de kentsel dönüşüm projelerinde etkin rol alabilmesi için devletin ve yerel yönetimlerin birtakım avantajlar oluşturması gerektiğini vurgulayan Vali Mutlu, şunları söyledi: "Kentsel dönüşüm denince gecekondudan dönüşüm gibi algılanıyor ama artık deprem riskine karşı da bir kentsel dönüşüm düşünülmesi gerekiyor. Bunun yöntemi, ortaya bir rant çıkartılır ve bu rant, hem bu işi yapacak olan ve hem de orada bulunan mülk sahiplerine birtakım avantajlar sağlar. Bu konuda ortak projeler, fikir üretilmesi lazım. Oradaki mevcut imar uygulamalarıyla bu işi çözmenin mümkün olmadığı, dikey imarla rantlar yaratıp belki bu işin çözülmesi gibi birtakım formüller üzerinde çalışılması lazım. Eğer siz burada müteahhit, hak sahibi ve devlet olmak üzere herkesin kazanacağı, akıllı, arkasına siyasî gücü rahatlıkla koyabileceğimiz bir modeli işadamları olarak geliştirirseniz projelerinizi ben takip ederim."

İnder Başkanı Nazmi Durbakayım da, kentsel dönüşüm ve deprem riski taşıyan binaların yenilenmesi konusunda en büyük sorunun Kat Mülkiyeti Kanunu''ndan kaynaklandığını belirtti. Durbakayım, "Kat Mülkiyeti Kanunu bugün değişse bile bir evvelki kanuna göre mülk sahibi olanlar o haklarını koruyor ve bir kişi ''hayır'' dediği vakit iş yürümüyor. Şimdi devletin, karayolları açılırken veya turizm alanlarında kullandığı acil kamulaştırma yetkisi var. Bu bölgelerde acil kamulaştırmayı kullanmak suretiyle ve mülk sahiplerinin yeni ve doğru beyanlarıyla bu sorunlar çözülebilir." diye konuştu. Durbakayım, herhangi bir ön çalışma yapmadan ada bazında imar artırma gibi uygulamaların milli servet kaybına yol açacağını vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.